Handel więzieniem zagrożony

Pracownicy sklepów są zaniepokojeni. Prace nad projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele nabierają tempa. Niewiadomych jest sporo, a zastrzeżenia budzi m.in. zapis o karach więzienia za handlowanie w niedziele.

Projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę zakłada zakaz handlu w niedziele z nielicznymi wyjątkami, m.in. w okresach przedświątecznych. W ubiegłym tygodniu rząd pozytywnie go zaopiniował, ale miał do niego uwagi. Zastrzeżenia wzbudził m.in. przewidziany w projekcie zapis dotyczący karania przedsiębiorców łamiących zakaz handlu grzywną, a nawet dwuletnim więzieniem. Nowe przepisy mają doprowadzić do wzmocnienia więzi społecznych, a szczególnie rodzinnych. Ostateczna wersja ustawy nie jest znana, ale zapowiedzi zmian wywołują poruszenie pracowników w handlu. Wolną niedzielę chciałby mieć każdy, ale niektórzy obawiają się, czy przepis, jeśli zostanie ustanowiony, nie doprowadzi do redukcji zatrudnienia. Przedstawiciele marketów niechętnie wypowiadają się na temat planowanych zmian przepisów.
– Ostateczny kształt ewentualnej ustawy nie jest jeszcze znany, dlatego z naszej strony trudno komentować związane z nią plany – informuje Biuro Prasowe Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sklepów „Biedronka”.
W podobnym tonie wypowiada się Lidl. – Zgodnie z polityką naszej firmy nie komentujemy projektów ustaw oraz zmian legislacyjnych w Polsce – mówi Aleksandra Robaszkiewicz, PR manager z Lidl Polska. – Zamierzamy kontynuować naszą politykę propracowniczą, aby zapewnić 15 000 pracownikom Lidla w Polsce jak najlepsze warunki zatrudnienia.
Lidl przedstawia przy okazji zarobki swoich pracowników: „Od 1 marca 2017 zwiększyliśmy wynagrodzenia średnio o 9 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Po podwyżkach pensja na stanowisku pracownika sklepu wynosi 2550 zł – 3300 zł brutto na początku pracy. Po roku pracy pracodawca gwarantuje wzrost płacy do poziomu 2750 zł – 3500 zł brutto, a po dwóch latach stażu pracy do 3000 zł – 3800 zł brutto. Natomiast wynagrodzenie menadżera sklepu dla osób rozpoczynających pracę na tym stanowisku wynosi aż 4400 zł – 5000 zł brutto. Po roku, analogicznie jak w przypadku pracownika sklepu, wzrost wynagrodzenia jest gwarantowany i kształtuje się na poziomie 5000 zł – 5500 zł brutto, a po 2 latach 6300 zł – 6800 zł brutto.” (mo)