Historia w animacji i nie tylko

Także IPN dołączył do instytucji, które starają się uatrakcyjnić uczniom i nie tylko im przymusowe „koronaferie”.


Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki poleca animowany film edukacyjny o misiu Wojtku na kanale IPNtv. To legendarna żywa i duża „maskotka” żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Małego niedźwiadka syryjskiego kupiła od spotkanego po drodze chłopca, za parę konserw, grupa polskich żołnierzy.

Najpierw karmili go butelką ze smoczkiem, aż urósł i stał się ich współtowarzyszem broni – został oficjalnie przyjęty do 2 Korpusu Polskiego i otrzymał imię Wojtek. Podczas bitwy pod Monte Cassino miał nosić pociski artyleryjskie, stąd też symbolem „jego” jednostki – 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, stał się niedźwiedź niosący w łapach taki pocisk. Uwielbiał jazdę wojskowymi ciężarówkami i zapasy z żołnierzami, piwo.

Animowany miś jest narratorem filmu opowiadającego o historii Polski, poczynając od paktu Ribbentrop-Mołotow, poprzez napaść Niemców i Sowietów na Polskę, zsyłki Polaków na Syberię i do Kazachstanu, formowanie się 2 Korpusu Polskiego i jego szlak bojowy, na zakończeniu wojny i przejęciu władzy w Polsce przez komunistów kończąc. W tle widzimy fotografie z epoki, ilustrujące wspomniane wydarzenia.

To nie jedyny film animowany – można także poznać dzieje „Baśki Murmańskiej” czy film na podstawie komiksu „Akcja pod Arsenałem”.

Uczniów i nauczycieli mogą zainteresować (do pobrania w formacie PDF) wystawy historyczne, dokumentujące najnowszą historię Polski, poczynając od II wojny, poprzez PRL, na Solidarności i stanie wojennym kończąc. Ich atutem jest obfitość fotografii. W przystępny sposób można poznać lub odświeżyć, np. przed maturą, wiadomości. Wśród nich są też tzw. „Wystawy elementarne IPN” poświęcone tym najważniejszym z wydarzeniom dla narodu.

Na stronie również portale historyczne przedstawiające wybrane, szerzej nieznane zagadnienia, jak np. historia KOP, filmy dokumentalne i artykuły, książki i albumy. Może mamy zainteresuje ten o historii mody patriotycznej w Polsce, poczynając od konfederacji barskiej, na powstaniu warszawskim kończąc.

Można też zerknąć na informacje o trwających właśnie konkursach. Terminy składania prac zostały przedłużone, można więc jeszcze wziąć w nich udział.

Dla dorosłych na stronie dostępne są polskie filmy fabularne, m.in. znakomita komedia Stanisława Barei „Żona dla Australijczyka” z Wiesławem Gołasem, Teresą Czyżewską i Edwardem Dziewońskim oraz dokumentalne. Oferta systematycznie jest wzbogacana z dnia na dzień, np. na kanale IPNtv na Youtub’ie uruchomiono playlistę pt. #historiaonline – to krótkie, kilkunastominutowe prelekcje historyków z IPN o ciekawych, często nieznanych wydarzeniach z historii Polski XX wieku. JD