Hiszpańskie złoto dla lublinian

Lubelscy chórzyści ze „Złotymi Dyplomami”

Lubelski Chór „La Musica” działający przy Szkole Podstawowej nr 16 im. F. Chopina po raz kolejny zdobył 1. miejsce („Złoty Dyplom”) na IX Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym „Cançó Mediterrŕnia” w Hiszpanii. Pokonał 17 europejskich chórów.


Festiwal miał miejsce w dniach 10-15 września 2019 r. w Barcelonie i Lloret de Mar, turystycznej stolicy wybrzeża Costa Brava. – W konkursie brało udział 17 chórów z dziesięciu europejskich krajów.

– Chóry reprezentowały Czechy, Rosję, Rumunię, Włochy, Polskę, Estonię, Cypr, Finlandię, Słowację i Łotwę. Uczestnikami z Polski, poza Chórem „La Musica” z Lublina, były chóry z Poznania, Wrześni, Inowrocławia i Mogilna – tłumaczy Dariusz Wolanin, prezes Stowarzyszenia Chór „La Musica”.

Konkurs rozgrywany jest w pięciu kategoriach muzycznych a lubelski chór „La Musica” – grupa starsza pod kierunkiem Zdzisława Ohara i Karoliny Filipczak – otrzymał „Złote Dyplomy” za dwie z nich: utwory sakralne i muzykę Pau Casalsa. – Mimo wyczerpujących przygotowań do wyjazdu do Barcelony, chór nie zwalnia tempa.

Po kilku dniach odpoczynku już niedługo rozpoczną się przygotowania do kolejnych koncertów i konkursów, w tym do 39. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży, który odbędzie się w dniach 18-20 października 2019 roku w Bydgoszczy – dodaje pan Dariusz. (EM.K.)