Hola w pełnej krasie

To był kolejny, już 21., udany Jarmark w Holi. Tym razem deszcz ponownie nieco przeszkodził, ale dla setek, a nawet tysięcy odwiedzających nie był dużym problemem. Wśród atrakcji: wystawy malarskie, kiermasze wyrobów rzeźbiarskich, kwiatowych i miodów, prezentacja smakołyków regionalnych oraz występy zespołów ludowych pogranicza. Imprezę zorganizowało – jak co roku – Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi. Jak zapewniła organizatorka – Anna Karabowicz – w tym roku wystawców było jeszcze więcej niż w rekordowym ubiegłym, kiedy to przybyło ich ponad dwustu.

Jarmark rozpoczął się o godzinie 9 kiermaszem, na którym można było obejrzeć i kupić rzeźby wykonane przez regionalnych twórców, wyroby garncarskie, kompozycje kwiatowe, wyroby ze słomy, a także z wikliny. Nie zabrakło też staroci, potraw regionalnych, miodów oraz wyrobów z wosku. „Wiatrak”, „dzwonnica” i „stodoła” pełne były tego dnia różnego rodzaju wystaw, w szczególności malarskich, których autorami prac byli ludowi artyści.
Andrzej Romańczuk, starosta włodawski, który od wielu już lat jest corocznym gościem Jarmarku nie krył i tym razem uznania dla organizatorów. – Jarmark jest od lat jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez kulturalnych na Lubelszczyźnie – mówi starosta. – Świadczą o tym nie tylko tysiące gości, ale i z każdym rokiem coraz wyższy poziom organizacyjny Jarmarku. Tu jest niepowtarzalny klimat i dla tego klimatu każdy choć raz w życiu powinien do Holi przyjechać. Ten promocyjny sukces i już stała marka Jarmarku to zasługa członków Towarzystwa, którzy pomimo ogromu kłopotów, mają jeszcze na tyle sił i determinacji, aby „ten wózek ciągnąć. Czegoś podobnego w Polsce nie ma.
Jarmark Holeński to w powiecie włodawskim wielkie święto poleskiej tradycji i obrzędowości połączone z pięknym religijnym misterium. Jarmark nierozerwalnie złączony jest z odpustem – praznikiem ku czci patrona tutejszej cerkwi – św. Antoniego Peczerskiego. Szczególne zainteresowanie wśród turystów wzbudziła tradycyjna procesja wokół kościoła, w której uczestniczyły setki wiernych.
Już przed godziną 13 na holeńskiej scenie pojawiły się ludowe zespoły śpiewacze z Chełmszczyzny, Podlasia i Ukrainy. (pk)