Hołd pomordowanym

Spotkanie historyczne z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w LUW

W Lublinie upamiętniono zamordowanych przez NKWD w 1940 r. oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Więziennej oraz innych służb państwa polskiego. Uroczystości związane z obchodami odbędą się także i w tym tygodniu.


Zamordowanych w Katyniu upamiętniono przy znajdującym się na ulicy Głębokiej pomniku Ofiar Katynia. Hołd, zgodnie z wojskowym ceremoniałem, złożyli przedstawiciele władz miasta i województwa. Wcześniej, w intencji ofiar zbrodni katyńskiej odbyła się uroczysta msza św. w kościele pobrygidkowskim, przy ul. Narutowicza.

Również młodzież pamiętała o wydarzeniach z Katynia. W piątek, 13 kwietnia w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie historyczne z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, zorganizowane przez IPN i Lubelski Urząd Wojewódzki. Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Inka” przygotowana przez IPN. Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD strzałem w tył głowy zamordowali blisko 22 tysiące polskich obywateli. (EM.K.)