Honorowi krwiodawcy odznaczeni

Uroczystość uhonorowania krwiodawców w Sali Błękitnej LUW

Systematycznie i przez wiele lat dzielą się z innymi tym, co najcenniejsze – od lat oddają krew, aby inni mogli żyć, a swoją postawą bezinteresownej pomocy są przykładem dla nas wszystkich. Honorowi krwiodawcy z województw lubelskiego – bo o nich mowa – 1 czerwca spotkali się na uroczystości wręczania odznaczeń państwowych. Za wieloletnie oddawanie krwi uhonorowano ponad 200 osób.


Wydarzenie rozpoczęło się mszą św. W lubelskiej archikatedrze. Następnie z placu Katedralnego wyruszył Marsz Krwiodawców, który przeszedł przez centrum miasta. Główne uroczystości odbyły się w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie z inicjatywy dyrektor RCKiK w Lublinie Elżbiety Puacz i na wniosek wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka, honorowym krwiodawcom wręczono odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej.

Za działalność na rzecz honorowego krwiodawstwa i propagowanie tej szczytnej idei 15 osób otrzymało Brązowe Krzyże Zasługi. 12 osób uhonorowano Srebrnymi Krzyżami Zasługi. Złote Krzyży Zasługi odebrało 11 osób. 177 krwiodawcom przyznano także Odznakę „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony Dla Zdrowia Narodu”.

– Z dumą i nieukrywaną satysfakcją patrzę dziś na te odznaczone osoby. Cieszę się, że idea honorowego krwiodawstwa w województwie lubelskim jest wciąż żywa i tak wiele osób od lat jest osobiście zaangażowanych w jej propagowanie i rozwijanie. To wyjątkowi ludzie, którzy oddają cząstkę siebie, aby bezinteresownie pomóc innym. My także każdego dnia dokładamy wszelkich starań, aby zaangażować coraz większą liczbę osób, które mogą oddać krew. Między innymi właśnie dlatego finalizujemy właśnie zakup drugiego krwiobusa. Pozwoli nam to jeszcze skuteczniej docierać do osób, z całego województwa, które chcą zostać honorowymi krwiodawcami – powiedziała dr n. med. Elżbieta Puacz, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, dyrektor i pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, dyrektorzy z Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin, przedstawiciele oddziałów PCK oraz stowarzyszeń honorowych dawców krwi z województwa lubelskiego.

RCKiK w Lublinie już od 2010 roku występuje do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz ministra zdrowia o uhonorowanie dawców krwi z województwa lubelskiego.

Obecnie w województwie lubelskich zarejestrowanych jest ponad 33 tysiące honorowych krwiodawców i liczba ta systematycznie rośnie, zwłaszcza w ostatnim roku. Mat. RCKiK Lublin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here