Ich dumą matura

Jubileuszowe uroczystości w CSK uświetnił utytułowany szkolny Chór Akademos

Prywatne Szkoły im. Paderewskiego w Lublinie świętowały we wtorek 3 kwietnia 25-lecie powstania. Na uroczystość w Centrum Spotkania Kultur przybyło liczne grono ponad 200 absolwentów.


„Paderewski”, to pierwsza w regionie szkoła przeprowadzająca międzynarodową maturę. Taki egzamin uczniowie zdają w tej placówce od 1999 roku. „Paderewski” początki miał skromne. Najpierw powstało liceum, w którym uczyło się w siedzibie przy ul. Radziwiłłowskiej 5 40 uczniów. – Szkoły społeczne i prywatne w tamtych latach zakładały osoby niezwykle odważne. Zatrudniani w nich byli kreatywni nauczyciele, z prawdziwego powołania i bardzo zaangażowani – mówiła podczas uroczystości 25-lecia Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin. – „Paderewski”, jako pierwsza szkoła w Lublinie utworzył klasę z międzynarodową maturą, a jednocześnie był szóstą taką placówką w kraju – dodała.
– Nasz pierwszy budynek, odziedziczony po UMCS, miał piece opalane węglem i przechodnie sale. Z 1 września 1993 roku najbardziej zapamiętałem to, że osobiście musiałem umieścić na drzwiach tabliczki z numerami klas, bo zamówiony fachowiec nie dotarł na czas – śmiał się dr Adam Kalbarczyk. – W szkole najważniejsi są uczniowie, ale nie ma szkoły bez nauczycieli. To oni tworzą szkołę. Tacy nauczyciele, jak w Paderewskim, to jest tajemnica naszego sukcesu. Jestem w stanie wymienić wszystkich 80 nazwisk naszych nauczycieli – dodawał dyrektor.
„Paderewski” słynie też z innowacyjnych metod nauczania – uczniowie nie mają prac domowych a ich czas na lekcji jest wykorzystywany do maksimum. Najzdolniejsi mogą brać udział w zajęciach kół naukowych i zajęciach dodatkowych. W szkole uczy się spora grupa cudzoziemców, a uczniowie korzystają z zajęć z native speakerami i z wymiany międzynarodowej. Jej absolwenci nie tylko bez trudu dostają się na uczelnie polskie i zagraniczne (m.in. Oksford), ale są też utalentowani artystycznie. W „Paderewskim” od lat działa nagradzany na konkursach chór „Akademos”. Podczas jubileuszowej gali towarzyszyli mu również uzdolnieni wokalnie absolwenci. Dziś Międzynarodowe Szkoły Paderewski to też szkoła podstawowa i gimnazjum. Emilia Kalwińska

Medale dla nauczycieli

Podczas uroczystości prezydent Lublina Krzysztof Żuk nagrodził medalem 700-lecia szkołę i jej dyrektora dr Adama Kalbarczyka. Medale prezydenta otrzymali również nauczyciele liceum: pani Ewa Kalbarczyk, pan Robert Kamiński i pan Mariusz Niedźwiedź.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here