Idealne miejsce dla biznesu

Atrakcyjny, będący jednym z najbardziej perspektywicznych miejsc nowoczesnych usług dla biznesu – tak w najnowszym raporcie, przygotowanym przez firmę Pro Progressio, który ukazał się pod koniec kwietnia, oceniono Lublin.


„Focus on Lublin” to kolejny raport po „Przyszłość zaczyna się tu… Lublin” przygotowanym przez Colliers International i Urząd Miasta, prezentowanym przez nas obszernie na łamach „Nowego Tygodnia” przed miesiącem, w którym miasto nad Bystrzycą postrzegane jest jako jedno z najatrakcyjniejszych miejsce do życia i prowadzenia biznesu w Polsce!

– Lublin, od wielu lat jest na ścieżce dynamicznego rozwoju wielu dziedzin biznesu, w tym sektora BSS – zaznacza już na wstępie raportu przygotowanego przez Pro Progressio Wiktor Doktór, prezes zarządu tej firmy. – Atrakcyjność miasta została już dostrzeżona zarówno przez firmy informatyczne, zajmujące się budową oprogramowania, centra finansowo-księgowe, jak również i branżę Call Contact Centre. Dynamiczny rozwój biznesu, co roku przekłada się na zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię biurową. Dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych nowej powierzchni biurowej, lokalni deweloperzy oraz międzynarodowe agencje zajmujące się pośrednictwem w wynajmie biur, sprawiają, że Lublin jest analizowany przez coraz szersze grono krajowych i międzynarodowych inwestorów.

Prezes Pro Progressio podkreśla, że tylko w minionych dwóch latach, w Lublinie, otwarte zostały biura takich gigantów, jak np. PwC oraz Capgemini.

– Biorąc pod uwagę dostępność pracowników, infrastrukturę miasta, profile edukacyjne na lokalnych uczelniach oraz zaplecze biurowe, Lublin staje się jednym z najważniejszych ośrodków biznesowych na terytorium Polski Wschodniej, a tym samym zwiększa swoje znaczenie dla branży outsourcingu oraz nowoczesnych usług dla biznesu – wskazuje zalety miasta nad Bystrzycą prezes Doktór.

W podobnym tonie o Lublinie wypowiada się w raporcie Jan Kamoji-Czapiński, dyrektor Centrum Inwestycji Strategicznych z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

– Lublin jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się i najbardziej perspektywicznych lokalizacji nowoczesnych usług dla biznesu we Wschodniej Polsce. Sektor usług rozwija się tutaj dynamicznie od kilku lat, co wynika przede wszystkim z dostępności i jakości wykwalifikowanych kadr oraz bogatej i atrakcyjnej cenowo oferty nowoczesnych powierzchni biurowych.

Dyrektor Kamoji-Czapiński zaznacza, że Lublin to silny ośrodek akademicki, największy na wschodzie Polski.

– Ponad połowa ludności nie przekroczyła 40. roku życia. Funkcjonuje tu 9 uczelni, które nie tylko zapewniają wykształconą kadrę, ale dysponują uznanym zapleczem naukowo-badawczym gotowym do współpracy z biznesem. Każdego roku uczelnie te zasilają rynek absolwentami w liczbie przekraczającej 18. 000. Z ok. 62,000 studentów lubelskich uczelni, ponad 10% to obcokrajowcy pochodzący z prawie 100 krajów. Co więcej, informatyka, tak bardzo pożądana w sektorze usług, to drugi najbardziej popularny kierunek studiów – podkreśla.

Atrakcyjność inwestycyjna Lublina została dostrzeżona w ostatnim rankingu Polskich Miast Przyszłości, w którym uplasował się na 2. miejscu wśród dużych miast w kategorii efektywności kosztowej oraz na 6. miejscu pod względem Kapitału Ludzkiego i Stylu Życia.

– Oprócz zasobów kadrowych, do lokowania nowych centrów usług biznesowych w Lublinie zachęcają relatywnie niskie koszty najmu i zakupu nieruchomości w porównaniu z głównymi ośrodkami w centralnej Polsce. Lublin notuje jeden z najwyższych dynamik przyrostu powierzchni biurowej w Polsce, co stanowi przewagę konkurencyjną Lublina nad innymi ośrodkami w kraju, w których znalezienie atrakcyjnej lokalizacji biura w krótkim czasie często stanowi wyzwanie.

Zdaniem dyrektora Kamoji-Czapińskiego o atrakcyjności inwestycyjnej Lublina świadczą dotychczasowe sukcesy Podstrefy Lublin należącej do Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec, która pozyskała już 70 inwestycji o łącznej wartości 1,9 mld.

– Polska Agencja Inwestycji i Handlu obserwuje rosnące zainteresowanie Wschodnią Polską jako miejscem lokalizacji centrów usługowych z uwagi m.in. na najwyższy poziom pomocy publicznej dostępny w tej części kraju. Coraz więcej obsługiwanych przez Agencję inwestorów bierze pod uwagę ten istotny aspekt i rozważa Lublin jako alternatywną lokalizację dla Warszawy, gdzie pozyskanie wsparcia, np. w formie grantu na nową inwestycję jest znacznie bardziej ograniczone -zakończył dyrektor Centrum Inwestycji Strategicznych.

Raport „Focus on Lublin” przynosi wiele praktycznych informacji dla potencjalnych inwestorów. Znajdziemy w nim także dane o średnim wynarodzeniu brutto w mieście, a także w poszczególnych sektorach. K

Wynagrodzenia

(stanowiska z językiem angielskim, wynagrodzenia brutto (zł) min. max.

Call Center
Młodszy konsultant 2 750 3 500
Konsultant 3 200 4 500
Starszy konsultant 4 000 5 000
Kierownik zespołu 5 000 7 000
Supervisor 6 000 8 500
Menedżer 10 000 15 000

IT
Net Developer 5 000 11 000
C++ Developer 5 500 10 000

Informatyk wspierający
prace biurowe 4 000 6 000

Zarządzanie zobowiązaniami/należnościami
Młodszy księgowy 3 200 4 300
Księgowy 4 500 6 000
Starszy księgowy 6 300 10 000
Kierownik zespołu 10 500 14 000
Supervisor 14 500 17 000
Menedżer 17 000 22 000

Księga główna
Młodszy księgowy 3 500 4 500
Księgowy 5 000 6 500
Starszy księgowy 7 000 11 500
Kierownik zespołu 12 000 15 000
Supervisor 15 500 18 000
Menedżer 18 000 23 000
Źródło: Asecco Poland

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here