II LO na Letniej Akademii Filmowej

Dzięki współpracy II LO z Piotrem Kotowskim – rektorem Letniej Akademii Filmowej – ośmioro uczniów z Krasnegostawu po raz kolejny zostało zaproszonych do Zwierzyńca na jedną z najważniejszych w kraju imprez filmowych.

Letnia Akademia Filmowa trwała w tym roku od 5 do 15 sierpnia. Program, którego motywem przewodnim był dom, zawierał wiele ciekawych cykli tematycznych, m. in.: „Świat patrzy na Syrię”, „Obcy w dom”, „Archeologia kina” czy „Filmy w sieci”. Na LAF-ie w cyklu „Rekolekcje filmowe” obok takich filmów jak: „Aurora” Rodrigo Sepulvedy, „Syn Szawła” Laszlo Nemesa, „Zupełnie Nowy Testament” Jaco van Dormaela czy „Historia Marie” Jean-Pierre Amerisa można było obejrzeć „Pewność” w reżyserii Grzegorza Emanuela. Film zrealizowany został w 2015 r. w czasie piątej edycji letniego projektu „Kręćmy film!” zorganizowanego przez II LO w Krasnymstawie. Na Akademii można obejrzeć filmy z całego świata: polskie, gruzińskie, rosyjskie, syryjskie, meksykańskie, kanadyjskie, francuskie czy amerykańskie. Odbyło się wiele spotkań autorskich m. in. z Markiem Pawłowskim – reżyserem dokumentu „Dotknięcie anioła” czy z syryjskim reżyserem Mohammedem Malasem.

Widzowie mieli okazję rozmawiać również ze szwajcarskim scenarzystą Antoinem Jaccoud, który wspominał jednoroczne warsztaty prowadzone wiele lat temu przez Krzysztofa Kieślowskiego. Akademia w Zwierzyńcu to niezwykłe filmowe wydarzenie, na które przyjeżdżają miłośnicy X Muzy z całej Polski i odległych zakątków świata, o czym przekonali się uczniowie z II LO w Krasnymstawie – Katarzyna Kurek, Karol Sawczuk i Bartłomiej Magdziarz realizujący w Zwierzyńcu reportaż na zlecenie Letniej Akademii Filmowej, Paweł Piątkowski – uczestnik Ogólnopolskiego Konkursu Prelegentów Filmowych 2016 oraz Ilona Kalamon. Również laureatki konkursu filmowego organizowanego przez II LO – Anna Jakubowska (III LO w Lublinie), Julia Urbańska i Weronika Gaweł (Gimnazjum nr 3 w Krasnymstawie) – aktywnie korzystały z filmowych atrakcji w Zwierzyńcu. Na projekcję filmu „Pewność” licznie przybyli także nauczyciele i pracownicy II LO: Joanna Szufnara, Elżbieta Kargul, Ewa Żelazko, Beata Pasik; sympatycy MDKF-u i uczestnicy letniego projektu „Kręćmy film!” m. in. Teresa Berbeć, Zbigniew Atras, Justyna Czuba, Agata Korszla, Wiktoria Janiak, Magdalena Krupa, Karol Domański i Mateusz Liśkiewicz. Na zakończenie warto wspomnieć, że dominikanin Tomasz Dostatni, który prowadził na LAF-ie cykl „Rekolekcje filmowe”, obiecał przyjechać na spotkanie do II LO w Krasnymstawie. (kg)