IKEA chce być dobrym sąsiadem

Budowa dziesiątego w Polsce sklepu IKEA i towarzyszącego mu centrum handlowego w Lublinie rozpoczęła się na dobre. Podczas uroczystości, która odbyła się we wtorek, wkopano
symboliczny kamień węgielny. To jedyny we wschodniej części kraju sklep tej sieci w Polsce i drugi pod względem wielkości. Otwarcie sklepu IKEA zaplanowano na trzeci kwartał przyszłego roku, a centrum handlowego – na czwarty kwartał.
ikea-chce-byc-dobrym-sasiadem-str-12-2Wkopanie kamienia węgielnego pod sklep i centrum handlowe IKEA jest symbolicznym, wyczekiwanym przez mieszkańców Lublina i okolic początkiem budowy. Prace inżynieryjne trwają już od kilkunastu tygodni. Dotychczas zrealizowano znaczną część makroniwelacji terenu, zabezpieczenia skarp, a także wylano pierwsze betonowe elementy. Rozpoczynają się także intensywne prace przy budowie wiaduktu prowadzącego na teren obecnego placu budowy, który zapewni klientom szybki, bezpieczny i bezkolizyjny dojazd do przyszłego centrum handlowego.
W uroczystości wzięły udział władze miasta, regionu oraz przedstawiciele IKEA Retail – spółki odpowiedzialnej za sklep, i IKEA Centres – spółki odpowiedzialnej za budowę i zarządzanie centrum handlowym.
– Sklep IKEA Lublin jest dla nas bardzo ważny. Cieszę się, że stworzymy tutaj wyjątkowe, przyjazne miejsce spotkań dla wszystkich mieszkańców miasta i okolic – powiedziała Anna Pawlak-Kuliga, prezes IKEA Retail w Polsce.
– Chcemy być dobrym sąsiadem – tworzyć jak najlepsze warunki codziennego życia, pomagać kreować funkcjonalne i piękne domowe przestrzenie oraz inspirować do bardziej zrównoważonego życia w domu. Nasza wizja to coś więcej niż dostarczanie mebli i akcesoriów, dlatego podejmujemy wiele różnorodnych aktywności i projektów, które wywierają pozytywny wpływ na środowisko i ludzi. Również w Lublinie będziemy prowadzić inicjatywy promujące proekologiczne i odpowiedzialne społecznie postawy – zaznaczyła Anna Pawlak-Kuliga.

ikea-chce-byc-dobrym-sasiadem-str-12-3IKEA w Polsce aktywnie działa w obszarze zrównoważonego rozwoju. W przypadku nowo powstającego sklepu, IKEA zainwestuje w instalacje produkujące czystą energię geotermalną. Zielone otoczenie sklepu i centrum handlowego IKEA zostało zaprojektowane w taki sposób, aby wkomponowało się w lokalny krajobraz Lubelszczyzny.
– Bycie dobrym, odpowiedzialnym sąsiadem, dbającym o środowisko i społeczność lokalną, jest dla nas wyjątkowo istotne, ale kluczem do sukcesu tego projektu są ludzie, których łączą wspólne wartości i relacje oparte na wzajemnym szacunku. Tak właśnie jest w całej grupie IKEA i tak będzie w naszym sklepie, w którym zatrudnimy ok. 220 osób. Obecnie prowadzimy już rekrutację. Rozpoczęliśmy od poszukiwania osób na stanowiska kierownicze i specjalistyczne, a na przełomie listopada i grudnia rozpoczniemy rekrutację na pozostałe stanowiska – powiedziała Monika Kosińska, dyrektor sklepu IKEA Lublin.
Rekrutacja pracowników lubelskiego sklepu IKEA prowadzona będzie w niecodziennym miejscu o nazwie „IKEA Po Sąsiedzku”. Inspiracją do tego projektu była warszawska Kuchnia Spotkań. Lubelski lokal ma stać się wspólną i otwartą przestrzenią dla lublinian, w której zapoznają się ze specyfiką pracy w IKEA oraz złożą dokumenty rekrutacyjne.
„IKEA Po Sąsiedzku” będzie też miejscem spotkań, kreatywnych działań oraz skandynawskich inspiracji. Lokal, w którym napijemy się dobrej kawy i zjemy szwedzkie słodkości, zostanie otworzony na początku grudnia przy ul. Krakowskie Przedmieście 55.

O IKEA

Celem IKEA jest tworzenie lepszego życia na co dzień dla wielu ludzi. Oferujemy dobre wzornictwo i funkcjonalne meble w przystępnej cenie. Dbamy o zrównoważony rozwój, realizując strategię People & Planet Positive.
IKEA jest godną zaufania, stabilną finansowo i stale rozwijającą się firmą. Grupa IKEA w Polsce posiada obecnie dziewięć sklepów, które w roku finansowym 2015 odwiedziły ponad 24 miliony osób. Ponadto poprzez IKEA Centres Poland S.A. firma zbudowała i zarządza ośmioma parkami oraz centrami handlowymi.

W liczbach

10 sklep IKEA w Lublinie będzie dziesiątym w Polsce i jednym z ponad 400, które skandynawska firma posiada na świecie.
70 punktów sprzedaży (około) ma być w IKEA Centers przy Alei Spółdzielczości Pracy. Wśród najemców będą między innymi market Intermarché, księgarnia Świat Książki, Euro RTV AGD, Martes Sport oraz Rossmann.
220 tylu pracowników znajdzie zatrudnienie tylko w samym sklepie IKEA, w całym centrum będzie ich ponad dwa razy więcej.
2000 miejsc parkingowych będą mieli do dyspozycji klienci całego centrum
33 500 m2 wyniesie powierzchnia handlowa sklepu IKEA i będzie jedną z większych w Polsce
57 500 m2 liczyć ma powierzchnia handlowa całego centrum, czyli ponad
8 pełnowymiarowych boisk piłkarskich

O IKEA Centres

IKEA Centres to globalna spółka należąca do Grupy IKEA. Jest deweloperem i zarządcą obiektów handlowych, które odpowiadają na potrzeby szerokiego grona odbiorców, a ich istotną część stanowi sklep IKEA.
Firma dąży do tego, by zarządzane przez nią obiekty były przyjaznymi i nowoczesnymi miejscami spotkań. Stara się stale budować silne i długotrwałe relacje z najemcami i wykorzystywać na bieżąco doświadczenie zdobyte na różnych, oddalonych od siebie rynkach.
Spółka IKEA Centres, obecna w Chinach, Europie (włączając w to kraje nordyckie) oraz Rosji, posiada i zarządza 41 centrami handlowymi i 25 parkami handlowymi zlokalizowanymi w 14 krajach. Łączna powierzchnia najmu tych obiektów wynosi ponad 3,3 miliona mkw., a rocznie odwiedza je około 450 milionów osób.
Centra handlowe należące do spółki działają pod różnymi markami, np. MEGA w Rosji czy LIVAT w Chinach.
IKEA Centres Poland zarządza ośmioma obiektami handlowymi, znajdującymi się w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach oraz Warszawie. Obecnie firma przygotowuje się do budowy nowych centrów handlowych w Lublinie i Zabrzu oraz modernizuje Park Handlowy Franowo w Poznaniu.