Ile rada da burmistrzowi?

Jeszcze w tym roku rada miasta Krasnystaw zamierza ustalić burmistrzowi Robertowi Kościukowi nowe wynagrodzenie. Wszystko wskazuje na to, że ostateczne stawki poznamy na posiedzeniu komisji planowania, gospodarki komunalnej, inwestycji i finansów, a uchwała trafi na przedświąteczną sesję, na której radni będą przyjmować budżet na 2022 rok. Tak przynajmniej zdecydowało prezydium rady.

W minionym tygodniu przewodniczący rady miasta Janusz Rzepka oraz obaj wiceprzewodniczący, Andrzej Jakubiec i Marcin Wilkołazki, spotkali się w sprawie kolejnego posiedzenia rady. Członkowie prezydium dyskutowali na temat nowego wynagrodzenia dla burmistrza Roberta Kościuka.

Ponad miesiąc temu uchwała w sprawie ustalenia nowej wysokości pensji burmistrza znalazła się w porządku obrad sesji krasnostawskiej rady miasta. Robert Kościuk według zaproponowanych w niej stawek miał zarabiać ponad 18 669,80 zł brutto. Przed posiedzeniem burmistrz złożył jednak do przewodniczącego Rzepki wniosek o wykreślenie tego punktu z porządku obrad. Według naszych informacji, Kościuk miał zdać sobie sprawę, że rada nie wyraziłaby zgody na tak wysoką pensję, a ponadto spadłaby na niego fala krytyki ze strony mieszkańców.

Przewodniczący Rzepka nie był jednak zwolennikiem uchwalania pensji burmistrza w tak szybkim terminie, kilka tygodni po ukazaniu się rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Jak ustaliliśmy, chciał poczekać, aż zrobią to inne samorządy i zobaczyć, jakie stawki uchwalą wójtom czy burmistrzom. Przewodniczący uznał, że wszystkie składowe wynagrodzenia powinny być przedyskutowane na szerszym forum, dlatego też miał nadzieję, iż propozycje do dyskusji dla radnych wypracuje prezydium rady.

Członkowie prezydium, według naszych informacji, ustalili jednak, iż ostateczne stawki zostaną zgłoszone dopiero na posiedzeniu komisji planowania, gospodarki komunalnej, inwestycji i finansów. Chodzi o to, by każdy radny najpierw podzielił się swoimi przemyśleniami na ten temat i by rada, w toku dyskusji, wspólnie ustaliła stawki wynagrodzenia zasadniczego oraz przysługujących burmistrzowi dodatków.

Rada miasta, ustalając burmistrzowi płacę, musi kierować się stawkami, które dotyczą miast od 15 tys. do 100 tys. mieszkańców. Pensja zasadnicza nie może być wyższa niż 10 430 zł i niższa niż 8 344 zł. Dodatek funkcyjny powinien mieścić się w przedziale od 2 760 zł do 3 450 zł. Dodatek specjalny to 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego łącznie.

Minimalna stawka wynosi 3 331,20 zł, a maksymalna – 4 164 zł. Burmistrzowi przysługuje też 6 proc. dodatku stażowego. Jeśli rada zdecyduje się przyznać Robertowi Kościukowi najniższą pensję, będzie to łącznie 14 935,84 zł. Jednak raczej mało prawdopodobne jest, że burmistrz otrzyma maksymalną płacę lub zbliżoną do niej. Burmistrzowi będzie należało się wyrównanie od 1 sierpnia br. (ps)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here