Ile zapłacimy za nocleg?

Majowy weekend zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu Polaków to pierwsza w roku okazja do zaczerpnięcia oddechu i odpoczynku od pracy. Ile zapłacą za nocleg ci, którzy zdecydują się pierwsze dni maja spędzić z dala od domu?


Odpowiedź przygotowała wyszukiwarka wakacyjnych domów i apartamentów Holidu. W zestawieniu wzięto pod lupę najbardziej popularne polskie miasta, w tym również Lublin, a także najliczniej odwiedzane regiony.
Jedna z lokalizacji najchętniej wybieranych na majowy weekend w Polsce to wybrzeże Bałtyku. Analiza Holidu dowodzi, że wynajem domu nad morzem to koszt rzędu 288 złotych za noc. Takie ceny nie obowiązują jednak Trójmiasta, gdzie nocleg w prywatnym obiekcie jest niemal o 100 złotych droższy (372 zł).
Na jeszcze większy wydatek muszą być przygotowani miłośnicy Sopotu (481 zł). Drogo jest również w Dziwnówku (400 zł), Kołobrzegu i Niechorzu (370 zł). Od 250 do 300 zł kosztuje wynajem domu w Świnoujściu, Gdyni, Pobierowie, Międzyzdrojach i Rewalu. Poniżej 250 zł zapłacimy w Mielnie, Ustce i Łebie.
Kolejnym popularnym kierunkiem wiosennych wyjazdów są polskie góry. Cena noclegu w Tatrach to około 250 złotych za noc. W samym Zakopanem trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 290 złotych. Najtaniej w Tatrach znajdziemy nocleg w Czarnej Górze – 144 zł za noc. Poniżej 200 złotych zapłacimy w Bukowinie Tatrzańskiej i Poroninie. Nocleg w Karkonoszach to około 250 złotych za noc. Średnie ceny noclegu w Pieninach i Beskidach to kolejno 214 i 182 zł. Najtaniej za nocleg zapłacimy w Bieszczadach – koszt jednej nocy w domu lub apartamencie wakacyjnym to około 140 złotych.
Nieco taniej niż w Tatrach będzie na Mazurach, cieszących się dużą popularnością wśród podróżujących. Wynajem domu w tym regionie to około 237 złotych za noc.
Z kolei wyjazd na Kaszuby będzie wiązał się z wydatkiem rzędu 326 złotych za nocleg w prywatnym obiekcie wakacyjnym. W Małopolsce i na Dolnym Śląsku zapłacimy około 260 złotych za noc.

Do tańszych regionów należą okolice Borów Tucholskich i Podlasie, gdzie średnia cena noclegu w domu wakacyjnym nie przekracza 200 złotych.
Majowy weekend to dla wielu osób idealny czas na zwiedzanie polskich miast. Odnośnie cen, podobnie jak w przypadku regionów, najdrożej jest nad morzem. W Gdańsku zapłacimy 317 zł, a w Gdyni 292 zł. Wszyscy, którzy chcieliby zwiedzić Wrocław, także muszą przygotować się na spory wydatek – noc we wrocławskim apartamencie wakacyjnym to wydatek rzędu 410 zł.
W Krakowie wynajęcie apartamentu kosztuje ponad 330 złotych za noc. Z kolei za nocleg w stolicy zapłacimy około 250 zł. Dom wakacyjny w granicach 200 – 230 złotych za noc znajdziemy w takich miastach, jak Poznań, Szczecin, Katowice i Rzeszów.
Natomiast poniżej 200 złotych za noc zapłacimy w Częstochowie, Kielcach, Łodzi, Lublinie i Białymstoku.
Majowy weekend dla wielu oznacza możliwość odpoczynku poza miejscem zamieszkania.
Planując wyjazd, warto wziąć pod uwagę ceny noclegów, które w zależności od rejonu Polski znacznie się różnią.
W zestawieniu Holidu wzięto pod uwagę ponad 80 najchętniej wybieranych przez turystów miejscowości. Wyniki tej analizy pokazały, że najtańszy nocleg w domu wakacyjnym można znaleźć w Nałęczowie. Wynajem domu wakacyjnego w tym miejscu to koszt około 118 złotych za noc.
Poniżej 150 złotych za noc zapłacimy także w Jarosławcu, Jeleniej Górze i Ciechocinku. W dość korzystnej cenie – do 200 złotych za noc – znajdziemy domy wakacyjne w takich górskich miejscowościach, jak: Zawoja, Wisła, Szczawnica, Bukowina Tatrzańska, Krynica-Zdrój i Ustroń. Najczęstsze ceny ofert domów wakacyjnych, zarówno zlokalizowanych nad morzem, jak i w górach, leżą w granicach 200 – 250 złotych za noc. W tym przedziale cenowym znajdują się obiekty w takich miastach, jak Ustka, Łeba, Mielno, a także Szczyrk i Szklarska Poręba. Holidu