Imponujące plany gazowników

W obecności wojewody Przemysława Czarnka i członka zarządu PSG Tomasza Blacharskiego umowy z samorządami podpisywał dyrektor lubelskiego oddziału PSG, Dariusz Dumkiewicz

12 gmin z naszego województwa chce rozbudowy sieci gazowniczej. Ich przedstawiciele podpisali w ubiegły wtorek, 18 kwietnia, list intencyjny w tej sprawie z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa, największego dystrybutora paliw gazowych w kraju. PSG zapowiada inwestycje na Lubelszczyźnie na kwotę 70 mln zł.


– Nie jest to jeszcze umowa na gazyfikację konkretnych gmin, ale krok w dobrym kierunku. Inwestorzy pytają o dostęp do sieci, a deklaracja Polskiej Spółki Gazownictwa pokazuje, że w województwie widać potencjał – mówił Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.
Cel to sprzedaż gazu. – Rynek polski nie konsumuje nadwyżek, które zawdzięczamy rezerwom LNG w gazoporcie w Świnoujściu. Chcemy dotrzeć do miejsc, w których brakuje infrastruktury gazowej z tanim i ekologicznym paliwem – dodawał Tomasz Blacharski, członek zarządu PSG. – Oczekujemy od samorządów współpracy na etapie planowania i wydawania decyzji o budowie.
W planach inwestycyjnych gazowników znalazły się m. in. rozbudowa lubelskiej gazowni przy ulicy Diamentowej (5,5 mln zł), budowa 13 kilometrów gazociągu w Leszkowicach w gminie Ostrówek (15 mln zł), rozbudowa sieci i przyłączy w przygranicznym rejonie Włodawy (miasta i gminy), Hańska, Woli Uhruskiej i Rudej-Huty (900 tys. zł) i innych.
– Warto dodać, że inwestycje spółki wpisują się w plan wicepremiera Morawieckiego, który zakłada też dofinansowanie do projektów w miastach powiatowych – dodaje Dariusz Dumkiewicz, dyrektor lubelskiego oddziału PSG.
– Liczymy, że umowa ze spółką usprawni proces zagęszczania sieci gazowych w naszej gminie. Dziś dopasowanie sieci wynosi u nas 50 procent – mówi Tomasz Futera, burmistrz Kocka.
W województwie lubelskim sieć gazową posiada 115 z 213 gmin. List intencyjny podpisali wójtowie i burmistrzowie: gminy Jastków, miasta Kock, miasta Krasnobród, gminy Łuków, miasta Łuków, gminy Obsza, miasta Ostrów Lubelski, gminy Podedwórze, miasta Ryki, gminy Tarnawatka, miasta Tomaszów Lubelski oraz gminy Wysokie. BACH