Inauguracja roku akademickiego w PWSZ

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie uroczyście zainaugurowano rok akademicki. To była wyjątkowa uroczystość, bo uczelnia obchodzi jubileusz 20-lecia.


Spotkanie (3 października) rozpoczęto od nabożeństwa w Bazylice p.w. NNMP w Chełmie, odprawionego w intencji społeczności akademickiej. Inauguracja roku akademickiego w chełmskiej PWSZ zawsze była dużym, hucznym wydarzeniem w mieście. Studenci, w tym także pilotażu, pracownicy i tłumy zaproszonych gości maszerowały przeważnie we wspólnym pochodzie z bazyliki do budynków uczelni przy ul. Wojsławickiej.

W ubiegłym i tym roku z powodu epidemii uroczystość musiała być skromniejsza. Ale i tak dla społeczności chełmskiej PWSZ było to wyjątkowa inauguracja, bo w tym roku uczelnia świętuje swoje 20-lecie. Oficjalną część inauguracji roku akademickiego otworzył rektor uczelni – dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prof. PWSZ w Chełmie. Wymienił on sukcesy i osiągnięcia uczelni w ciągu dwóch dekad i przedstawił plany na kolejne lata.

– Jestem dumny z tego, co udało się nam wszystkim osiągnąć przez ostatnie 20 lat – mówił podczas uroczystości. – Dziś już chyba nikt nie wyobraża sobie Chełma bez PWSZ. Jesteśmy ważnym i uznanym ośrodkiem akademickim, który pozwala młodzieży na rozwój w miejscu jej zamieszkania, ale też przyciąga młodych ludzi z całej Polski, Ukrainy i kilku jeszcze krajów Europy. Dajemy zatrudnienie dużej części mieszkańców, angażujemy się w życie społeczne, naukowe i kulturalne miasta.

Mam nadzieję, że działalność uczelni wkrótce przyczyni się do tego, że w Chełmie pojawią się firmy, które dostrzegą właśnie tu swój produkcyjny potencjał. Uczelnia kształcąca we właściwy sposób inżynierów, mechaników, posiadająca własne, profesjonalne lotnisko, w pewnym momencie staje się zazwyczaj swego rodzaju inicjatorem strefy przemysłowej. Moim marzeniem jest też dalszy rozwój kształcenia kadry medycznej. Będzie to możliwe dzięki budowanemu przez uczelnię Instytutowi Nauk Medycznych. Mam więc nadzieję, że zarówno miasto, jak i PWSZ będą na tym zyskiwać.

Po odśpiewaniu pieśni Gaude Mater Polonia odbyła się immatrykulacja studentów I roku, czepkowanie studentów pielęgniarstwa oraz ślubowanie studentów pilotażu. Wykład inauguracyjny wygłosiła dr inż. Małgorzata Stryjecka, a historię dwudziestu lat chełmskiej Alma Mater przybliżył wieloletni pracownik i wykładowca akademicki Zygmunt Gardziński. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here