Incydent drobny, pomoc wielka

Mieszkanka Świerż obsypała piaskiem dziewczynkę, która przechodziła obok jej domu. Interweniowała policja. A mieszkańcy, którzy licznie pomagają uchodźcom z Ukrainy, nie chcą, aby incydent był z nimi utożsamiany. Bo oblana dziewczynka to Ukrainka.

W parafialnej organistówce w Świerżach mieszkają uchodźcy z Ukrainy. To kilka matek z dziećmi. Mieszkańcy wioski z otwartymi rękoma przyjęli sąsiadów zza Bugu i bezinteresownie im pomagają. Tym bardziej zabolał ich incydent, do którego doszło w niedzielę, 8 maja. Budynek organistówki znajduje się w malowniczym miejscu, tuż przy granicznej rzece. Dochodzi się do niego polną drogą. Chociaż ta należy do gminy, to jednej z mieszkanek nie podobają się spacerujący nią ludzie. I miała nie raz dawać temu wyraz. Sugerując przy tym, że polna droga to jej własność.

– Przed niedzielną sumą szła tamtędy mała Ukrainka, która mieszka w organistówce, kobieta wybiegła za nią, ubliżała jej, a potem obsypała piachem – mówi nam jeden z mieszkańców. – Gdy się o tym dowiedziałem, zadzwoniłem na policję, ale okazało się, że incydent został już zgłoszony. Bardzo mnie to zabolało, bo społeczność świerżowska i działające u nas stowarzyszenie mocno zaangażowało się w pomoc Ukraińcom.

Ludzie nie chcą, aby utożsamiano ich z tym incydentem. Apelują, by z powodu jednej osoby nie przypisywano im wrogości wobec uchodźców. – Pomagamy, jak możemy. Nie chcemy, żeby zniweczyła to postawa jednej osoby – mówią. – Tym bardziej, że to nie miało związku z narodowością dziewczynki, bo tej pani generalnie nie podoba się, że ktokolwiek chodzi tą drogą.

– Faktycznie była interwencja policji – potwierdza Ewa Czyż, rzecznik prasowa komendanta chełmskiej policji. – Doszło do nieporozumienia między starszą panią (72 lata) a nastolatką. Incydent zgłosiła mama dziewczynki, która powiedziała, że starsza pani obsypała ją piaskiem. Kobieta tłumaczyła, że dziewczynka miała ją zaczepiać. Nikomu nic się nie stało. Nikogo nie ukarano. A stronom udzielono informacji o możliwości dalszego postępowania. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here