Intercyza – co warto o niej wiedzieć?

Czym jest intercyza i kto powinien się na nią zdecydować? Poznaj podstawowe zagadnienia dotyczące rozdzielności majątkowej.

Czym jest intercyza?

Chyba żadna młoda para – przed zawarciem związku małżeńskiego – nie wybiega w przyszłość tak dalece, by dopuszczać do siebie opcję rozwodu. Niemniej jednak życie płata nam różnego rodzaju niespodzianki, z czego część z nich może okazać się wyjątkowo dotkliwa. Aby zapobiec tego rodzaju sytuacjom i tym samym zabezpieczyć się finansowo, niektóre pary podejmują decyzję o podpisaniu intercyzy. Jak czytamy w artykule „Wszystko co musisz wiedzieć przed zawarciem intercyzy” umieszczonym na portalu nf.pl, intercyza – określana również mianem rozdzielności majątkowej bądź też umowy majątkowej małżeńskiej – to: „umowa przedślubna ustalająca sprawy majątkowe przyszłych małżonków. Pojęcie to nie funkcjonuje jednak w języku prawnym. Jego odpowiednikiem jest umowa majątkowa małżeńska. Dzięki niej można wprowadzić rozdzielność majątkową, ale nie sprowadza się ona wyłącznie do tego. Za jej pośrednictwem można także przyjąć inne rozwiązanie niż wspólnota ustawowa, którą można np. rozszerzyć lub ograniczyć”. Warto dodać, iż majątek nabyty przed ślubem jest odrębną częścią i w przypadku rozwodu nie zostanie on zaliczony w poczet majątku wspólnego.

Kto powinien rozważyć zawarcie intercyzy?

O rozdzielności majątkowej powinny pomyśleć przede wszystkim osoby, które planują pozostać niezależne finansowo i tym samym gromadzić majątek własny. W praktyce intercyza rozważana jest głównie przez pary, w których jedna z osób zajmuje się prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli więc wolisz zarabiać sam na siebie i tym samym nie być uzależnionym od decyzji drugiej strony, wówczas intercyza może okazać się najlepszą z możliwych opcji.

Należy zauważyć, iż rozdzielność majątkowa stanowi również rodzaj zabezpieczenia przed… długami współmałżonka. Jak to możliwe? Otóż w przypadku kłopotów finansowych jednej z osób, druga – po spełnieniu odpowiednich warunków – nie będzie pociągnięta do odpowiedzialności przed wierzycielami. Oczywiście intercyza może okazać się dokumentem swego rodzaju „zbawiennym” w przypadku podjęcia decyzji o rozwodzie. Wówczas bowiem z powodzeniem unikniemy dzielenia majątku wspólnego, gdyż zarówno mąż, jak i żona będą posiadać własne pieniądze oraz innego rodzaju dobra materialne.

Koszty intercyzy

Jeśli podejmiemy decyzję o podpisaniu intercyzy, wówczas – jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego – powinniśmy udać się do notariusza, który przygotuje odpowiedni dokument. Aby mogło dojść do zawarcia rozdzielności majątkowej obie strony muszą wyrazić na to zgodę, posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, ważne dowody osobiste oraz oczywiście brać udział w podpisaniu aktu notarialnego. Zgodnie ze stawkami taksy notarialnej (Dz. U. z dnia 29 czerwca 2004 r.) koszt intercyzy podpisywanej przed zawarciem związku małżeńskiego wyniesie 400 zł, niemniej jednak do wspomnianej kwoty należy doliczyć wartość podatku, co łącznie daje nam sumę około 550 zł.

Warto dodać, iż istnieje możliwość zawarcia rozdzielności majątkowej również po ślubie. W tym przypadku sam przebieg opisywanej czynności prawnej nie ulegnie zbytnim zmianom, jednak oprócz przedstawienia dowodów osobistych małżonkowie będą zmuszeni przedłożyć również akt zawarcia małżeństwa. Niemniej jednak warto dodać, iż spore zmiany dotyczyć będą wysokości opłat. Te – niestety – wzrosną. O ile? No cóż, w praktyce wszystko uzależnione jest od rodzaju i wielkości majątku posiadanego przez małżonków w chwili podpisywania umowy.

Po więcej informacji dotyczących intercyzy zapraszamy również na: http://www.wesele.com.pl/porady-intercyza_-_jak_zadbac_o_finanse_przed_slubem,p,1224.html.
Artykuł sponsorowany