Internauci wybrali Fasady Roku

182 projekty, 5 kategorii i tysiące oddanych głosów. Przez osiem miesięcy internauci typowali swoich faworytów, by wspólnymi siłami wybrać najlepsze realizacje, które w 2016 roku zasłużyły na tytuł „Fasada roku”. Wśród wyróżnionych nie ma inwestycji z Lublina.
Jubileuszowa odsłona konkursu architektonicznego „Fasada roku” wystartowała 1 czerwca 2016 r. Od tego momentu, aż do 31 grudnia 2016 r., inwestorzy, zarządcy nieruchomości, architekci i wykonawcy zgłaszali do rywalizacji elewacje wykończone kompletną technologią Baumit, ostrząc sobie apetyt na wygraną.
Zwycięstwo, oprócz prestiżowego tytułu i 10 tys. złotych, otwiera drogę do Baumit Life Challenge – międzynarodowej odsłony zmagań. Wysoka stawka i renoma konkursu zgromadziły na starcie rywalizacji łącznie 182 obiekty z całej Polski. Rywalizacja toczy się w 5 kategoriach: „Budynek jednorodzinny nowy”, „Budynek wielorodzinny”, „Budynek po rekonstrukcji i adaptacji”, „Budynek niemieszkalny” oraz „Budynek po renowacji”. O tym, której inwestycji przypadnie miano „Fasada Roku 2016”, nagroda pieniężna oraz szansa reprezentowania polskiej architektury poza granicami naszego kraju, jak co roku zdecyduje profesjonalne grono jurorów.
Wcześniej jednak głos zabrali internauci, którzy typowali swoich faworytów za pośrednictwem strony www.fasadaroku.pl. Każda osoba miała do rozdysponowania maksymalnie 5 głosów – po jednym w każdej kategorii konkursowej. Projekty, które zdobyły największe poparcie w sieci, zostały nagrodzone specjalnym „Wyróżnieniem Internautów”.
W kategorii „Budynek wielorodzinny” wśród 76 obiektów można było głosować na trzy z Lublina: ul. Jantarowej 24, ul. Strzeszewskiego oraz ul. Koncertowej. W internetowym głosowaniu najwięcej głosów w tej kategorii otrzymało jednak osiedle Magnolia w Stalowej Woli. Budynki z Lublina mają jeszcze szanse na wyróżnienie przez konkursowe jury, które zbierze się na początku kwietnia.
W pozostałych kategoriach Internauci wyróżnili FRA House w Piastowie (domy jednorodzinne), budynek przy ul. Morskiej 91 w Gdyni (budynki poddane rekonstrukcji i adaptacji), gmach ZS z Oddziałami Sportowymi w Poznaniu (budynek niemieszkalny) oraz kamienicę przy ul. Łubieńskiego w Gnieźnie (renowacja roku). KB

Fasada roku 2016 – kategoria: „Budynek wielorodzinny nowy”

Wyróżnienie internautów
Osiedle Magnolia w Stalowej Woli.
budynki z Lublina Zgłoszone
Do konkursu fasada roku 2016
Budynek Wielorodzinny przy ul. Jantarowej 24.
Architekt: Grzegorz Kaczor. Inwestor: ZIPIS Jan Pastwa. Wykonawca: DONKUS S.C.

Koncertowa Dolina przy ul. Koncertowej. Architekt: Mariusz Wlaszczyk. Inwestor i wykonawca: DOM Lublin Mariusz Wlaszczyk.

Budynek przy ul. Strzeszewskiego. Architekt: Szcześniak Denier Architekci Sp. z o.o. Inwestor: NAP INVEST. Wykonawca: OBELISK Usługi Remontowo-Budowlane.