Inwestor kompletuje pozwolenia

Mieszkańcy nie chcą, by na tej działce stanęła kolejna stacja paliw na Czubach

Duża stacja benzynowa obsługująca tiry ma stanąć u podnóża osiedla Skarpa na zarośniętej działce przy ruchliwym skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i Nadbystrzyckiej. Sprawa oburza mieszkańców Czubów, którzy zbierają podpisy przeciwko inwestycji.
Urzędnicy, mimo protestów okolicznych mieszkańców, wydali już pozytywną decyzję środowiskową, a w ostatnich dniach również i pozytywną decyzję o ustaleniu warunków zabudowy.


– Lista liczy już około 400 podpisów, których ciągle przybywa – mówi Zbigniew Ławniczak, miejski radny (PiS), który wspólnie z Grażyną Stadnik, wiceprzewodnicząca rady dzielnicy Czuby Północne, rozpoczął zbieranie podpisów. – Przy wydawaniu zgodny na ustalenie warunków zabudowy urząd miasta powinien zapytać też o zdanie okolicznych mieszkańców – dodaje.

A mieszkańcy pobliskich osiedli, zwłaszcza osiedla „Skarpa” SM Czuby, martwią się zwiększeniem poziomu hałasu i zanieczyszczeń po powstaniu stacji, tym bardziej, że jest to kolejna z kilku stacji benzynowych w tej okolicy, która w dodatku miałaby obsługiwać także tiry. W sąsiedztwie z planowaną inwestycją, znajdują się też przedszkola i żłobek.

Mieszkańcy obawiają się, że budowa może naruszyć stromą skarpę, na której stoją bloki SM „Czuby”. Niestety, teren przeznaczony pod stację nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i znajduje się wewnątrz wydzielonego pasa drogowego ul. Jana Pawła II, a stronami, które mogą być poproszone o wyrażenie własnego zdania są jedynie właściciele sąsiednich działek graniczących bezpośrednio z terenem inwestycji. – Przy tego typu postępowaniach administracyjnych urząd jest jedynie organem prowadzącym postępowanie, do którego wytyczne i zasady określone są przez konkretne przepisy prawa. Inwestor spełnił wszystkie przewidziane prawem wymogi i nie było podstaw do wydania decyzji odmownej – mówi Joanna Bobowska z biura prasowego UM w odpowiedzi na pytanie, dlaczego dopuszczono do ustaleń warunków zabudowy dla stacji benzynowej obsługującej tiry, które rok temu dostały zakaz wjazdu do Lublina.

– Decyzja ustala warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie stacji paliw płynnych i gazu LPG z niezbędnymi urządzeniami budowlanymi i infrastrukturą. Na stacji inwestor przewidział 6 stanowisk, w tym jedno przewidziane dla TIR-ów. Jest to standardowe rozwiązanie w takich obiektach –dodaje. (EM.K.)