Inwestowanie i naprawianie

Aż 8,3 mln zł wyłoży lubelski ratusz na wakacyjne remonty w lubelskich placówkach oświatowych. Prace już się rozpoczęły.
Lifting przejdą miejskie przedszkola. W 31 obiektach odbędą się drobne naprawy, takie jak usuwanie usterek wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych i gazowych. W przedszkolach nr 2, 31, 33, 46, 54, 73 i 75 zaplanowano remonty łazienek. Przedszkole nr 66 zyska nowe podłogi, a w przedszkolach nr 12 i 52 odbędzie się przebudowa placów zabaw. Elewację i dach wyremontują w Przedszkolu nr 14. Nowego dachu doczeka się również Przedszkole nr 34. W placówce nr 28 odbędzie się remont pralni, w przedszkolach nr 39 i 72 – remont kuchni, a w przedszkolach nr 57 i 79 – remont zmywalni. Nowe ogrodzenia postawione zostaną w przedszkolach nr 45 i 77. Przedszkole Specjalne nr 11 zyska nowe schody i podjazdy.

We szkołach mnóstwo napraw

Wiele do zrobienia będzie również w szkołach podstawowych. Remont czeka 22 placówki. Będą to przede wszystkim bieżące naprawy, usuwanie awarii wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych oraz roboty tynkarskie i malarskie. W SP nr 46 zostaną wymienione oprawy oświetleniowe, w SP nr 42 odbędzie się przebudowa pomieszczeń szkolnych, a w SP nr 32 – awaryjna wymiana drzwi. Placówkę nr 28 przy ulicy Romantycznej czeka docieplenie budynku. Również Zespoły Szkół Ogólnokształcących przejdą modernizację. ZSO nr 1 czekają drobne remonty, ZSO nr 5 – wymiana oświetlenia a ZSO nr 2 remont sali gimnastycznej i zabezpieczenie grzejników osłonami. W gimnazjach również nie zabraknie pracy. Gimnazjum nr 7 czeka remont podłogi w sali gimnastycznej i roboty malarskie. W Gimnazjach nr 18 i nr 1 odbędą się remonty sanitariatów. Gimnazjum nr 18 zyska toaletę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Licea czeka tego lata m.in. naprawa podłogi w sali gimnastycznej w IX LO, wymiana oświetlenia i roboty malarskie w I LO oraz remont szatni w IV LO. W szkołach zawodowych planowane są remonty. Drobne roboty budowlane czekają Zespoły Szkół Elektronicznych, Ekonomicznych, Energetycznych i Budowlanych. Nowe pracownie zawodowe i zmianę oświetlenia zyska Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych. Po wakacjach ładniej będzie również w szkolnych bursach. W bursie nr 1 zostaną przebudowane ścianki działowe, a w bursie nr 3 naprawione będzie oświetlenie awaryjne.

Będą nowe boiska!

Oprócz drobnych remontów i napraw szkoły czekają duże inwestycje. Zyskają one nowe boiska, zostaną przebudowane, docieplone i wyremontowane. Miasto przeznaczyło na ten cel ponad 15,6 mln złotych. Tą kwotą objęta jest m.in. przebudowa filii Zespołu Szkół Nr 4 dla dzieci z autyzmem przy ul. Kurantowej 5, przebudowa boiska szkolnego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 na ul. Przyjaźni 12, termomodernizacja budynku Przedszkola Nr 28 przy ul. Kruczej 6, termomodernizacja budynku Bursy Szkolnej Nr 5 przy ul. Pogodnej 52 a oraz budowa hali sportowej przy Gimnazjum Nr 10 przy ul. Wajdeloty 1. W Szkole Muzycznej I i II stopnia, im. T. Szeligowskiego odbędzie się aranżacja wnętrza sali koncertowej wraz ze sceną i holem w zakresie akustyki i elektroakustyki. Szkoła zyska również wyposażenie multimedialne.
Ponadto w ramach II edycji budżetu obywatelskiego zrealizowane zostaną inwestycje związane z budową zaplecza sportowego w dwóch szkołach. W Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Kalinowszczyzna 70 powstanie boisko wielofunkcyjne. Obecnie placówka ma jedną z najuboższych baz sportowych spośród wszystkich szkół w Lublinie, jej boisko nie było modernizowane od ponad 30 lat. Teraz uczniowie będą mieli bezpieczne miejsca do uprawiania sportu o profesjonalnych poliuretanowych nawierzchniach. Przy SP nr 10 powstanie boisko do koszykówki i siatkówki o powierzchni 15,80 x 27,70 m, boisko do piłki ręcznej (24,00 x 44,00 mb), bieżnia i skocznia w dal. Dodatkowo zaplanowano uporządkowanie i ogrodzenie całego terenu szkoły oraz budowę oświetlenia i trybun dla kibiców. Teren objęty ma być monitoringiem. Wartość projektu to 1 400 000 zł. W ramach środków z budżetu obywatelskiego sfinansowane mają być również inwestycje sportowe w Zespole Szkół nr 9. Szkoła zyska boisko do piłki nożnej (26 x 56 m) o nawierzchni z trawy syntetycznej. Wartość projektu to 486 820 zł. Nowe obiekty sportowe mają być gotowe do końca października tego roku. (EM.K.)