Inwestycje na wielką skalę, w jednym z największych zakładów w naszym regionie

Aby wyeliminować ręczne dźwiganie wyrobów pracodawca inwestuje w manipulatory.

Jedną z największych prężnie rozwijających się firm w regionie jest Cersanit IV Sp. z o.o., która intensywnie inwestuje w nowoczesne maszyny i urządzenia podnosząc moce produkcyjne i standardy bezpieczeństwa pracy. Poprzez to staje się bardziej konkurencyjna i atrakcyjna na rynku lokalnym i zagranicznym.

Fabryka CIV w Krasnystawie specjalizuje się w produkcji złożonych misek klejonych typu CleanOn (bez kołnierza). W 2018 roku kolejne cztery urządzenia AVI zostaną zainstalowane w Krasnymstawie, co pozwoli znacząco zwiększyć produkcję misek tego segmentu.

Jedną z najważniejszych inwestycji ostatnich lat przeprowadzonych w firmie jest urządzenie odlewnicze AVI. Zostało ono zakupione w maju 2016 roku. Jest to najnowsza generacja urządzeń do odlewania ceramiki sanitarnej segmentu premium cleanon. Urządzenie zostało zaprezentowane po raz pierwszy na targach Tecnargilla w 2015 roku we Włoszech przez firmę SACMI. Ze względu na stopień skomplikowania technologii, urządzenie sprzedawane jest tylko w Europie dla wiodących producentów ceramiki. Nowością i olbrzymią zaletą urządzenia AVI jest inteligentny proces produkcyjny, gdzie olbrzymi robot FANUC M-900iB samodzielnie składa i rozkłada formy oraz automatycznie wymienia narzędzia produkcyjne, pracownik z pomocą manipulatora odkłada gotowy produkt. Taka automatyzacja usprawnia proces produkcyjny i w bardzo dużym stopniu ułatwia pracę obsługującego pracownika. Planowana jest modernizacja oprogramowania pozwalająca samodzielnie wymieniać formy przez zainstalowanego robota, co pozwoli produkować skomplikowane wyroby.
Kolejną ważną inwestycją w Cersanit IV jest nowatorskie urządzenie firmy UNIMAK jako odpowiedź na potrzebę zwiększenia mocy produkcyjnych w zakresie misek zawieszanych i kompaktowych. Nowa maszyna to nowe możliwości i jeszcze bardziej efektywna produkcja wyrobów ceramicznych.
W wyniku współpracy fabryki z UNIMAK zostało opracowane prototypowe urządzenie, które pozwala na jednoczesną produkcję misek zawieszanych i kompaktowych. Nowe urządzenie pracuje w technologii wysokociśnieniowej, co pozwala w krótkim czasie odlać, utwardzić i wyjąć produkt z maszyny. Rozformowywanie wyrobów odbywa się za pomocą manipulatora bez ingerencji pracownika.
W opisanych powyżej nowoczesnych urządzeniach widać szeroko rozwiniętą automatyzację, ale to nie koniec inwestycji. W trosce o komfort pracy pracowników Cersanit przygotowuje się do uruchomienia nowoczesnej i w pełni zautomatyzowanej lini szkliwierskiej. Ma ona zastąpić proces szkliwienia ręcznego, cała linia będzie w pełni zautomatyzowana i zostanie wyeliminowany element ręcznego przenoszenia sztuk, co na obecną chwilę jest najbardziej obciążające dla pracowników. Dodatkową zaletą będą zastosowane tam nowoczesne kabiny odpylające, co zdecydowanie poprawi komfort pracy.
Pracodawca podejmując decyzje o nowych inwestycjach zwraca szczególną uwagę na kwestię poprawy warunków pracy pracowników. Dowiedzieliśmy się, że celem jest ograniczenie uciążliwości pracy i wpływu czynników szkodliwych oraz poprawa ergonomii.
Jeśli chodzi o uciążliwość pracy, firma Cersanit IV zainwestowała w wiele maszyn wspierających, eliminujących ręczne dźwiganie wyrobów, jak i innych urządzeń wspomagających. Przykładem jest modernizacja ław GVV zrealizowana w ubiegłym roku. Dzięki tym działaniom elementy wyrobów poruszają się na prowadnicach i nie wymagają ręcznego noszenia. Takie działania zauważają sami pracownicy.

Pan Jarosław Odlewnia GVV: „Jeżeli chodzi o ławy GVV to zmniejszyło się dźwiganie. Nie musimy podnosić wyrobu tylko wciskamy przycisk i go wysuwamy.”
Pan Marek Odlewnia GVV: „Myślę że ten poziom relacji pomiędzy nami a firmą się poprawił i dużo czynności zostało poczynionych, na których, nam pracownikom bardzo zależało.”
Pan Łukasz:” Praca została bardziej zautomatyzowana. Mniejszą ilością ludzi wykonujemy tę samą pracę w tym samym czasie. Ale najważniejsze, że jest mniejszy wysiłek.”
Jak zmieniły się warunki pracy po przeprowadzonych inwestycjach?
Pani Sylwia Szkliwiernia (manipulator): Tak, poprawiły się i to znacząco, praktycznie wyeliminowane jest dźwiganie ręczne. Dla mnie jako kobiety moje stanowisko pracy stało się mniej uciążliwe.
Pan Marek: Zdecydowanie tak, praca stała się bardziej wyrównana dla tych troszkę silniejszych i tych troszkę słabszych.
Pani Anna: Tak jest lżej.
Pan Darek: Na pewno tak, różnica jest ogromna, po prostu przy wykonywaniu moich obowiązków nie męczę się tak jak dotychczas

Po montażu nowoczesnego manipulatora do rozformowywania form z matryc typu Britech na odlewni Form Gipsowych praca stała się naprawdę lżejsza mówi: Pan Andrzej z Modelarni – manipulator sterowany jest całkowicie elektrycznie z wmontowanym siłownikiem hydraulicznym. Udźwig takiego manipulatora to około 300 kg. Praca na nim jest czystą przyjemnością, wcześniej wspólnie z kolegami musieliśmy taką matrycę rozformowywać ręcznie, teraz robię to sam za pomocą manipulatora trzymając tylko za rączki sterownicze.
Projekt ten jest stale rozwijany a celem pracodawcy jest całkowite wyeliminowanie ręcznego transportu form gipsowych. Zmechanizowanie transportu ręcznego zmniejszy uciążliwość pracy w tym obszarze oraz zapobiegnie potencjalnym przypadkom urazów.
Jeżeli chodzi zaś o aspekt pracy w obszarze ergonomii i ograniczenia narażenia pracownika na czynniki szkodliwe w swoim środowisku pracy pracodawca postawił na nowoczesne i innowacyjne rozwiązania. Są to kabiny suchego czyszczenia, czy odkurzacze przemysłowe.
Firma wprowadziła, i cyklicznie wymienia, kabiny suchego czyszczenia wyposażone w nowoczesne wysoko wydajne odciągi pyłu powstającego w procesie czyszczenia półproduktów. Zastosowanie nowego rozwiązania technicznego filtracji umożliwia pracę urządzeń w obiegu zamkniętym. Przeprowadzone testy wykazały bardzo dużą skuteczność nowych kabin w zakresie odpylania stanowiska pracy, co diametralnie poprawiło warunki pracy i zmniejszyło narażenie pracowników na pył. Zastosowanie zamkniętego obiegu powietrza, wydajnych wentylatorów odciągowych oraz filtrów pozwoliło dodatkowo na wymuszenie cyrkulacji powietrza, dzięki czemu poprawił się komfort cieplny osób pracujących w kabinie nowego typu.
Pan Marek pracujący na Kabinach Suchego Czyszczenia: Tak, zapylenie jest zdecydowanie mniejsze, ale nie tylko to się poprawiło. Nowe kabiny są bardziej funkcjonalne, ponieważ na nich możemy regulować światło w zależności od pory dnia i naświetlenia światła na hali. I oczywiście najważniejsze wyciąg jest zdecydowanie lepszy.
Pani Anna (kabiny suchego czyszczenia): Oczywiście różnica jest ogromna, moje stanowisko po zakończonej pracy jest zdecydowanie czystsze.
Pan Darek Odlewnia: komfort jest dużo większy
Pani Jola: Pracuje mi się zdecydowanie lepiej, komfort mojej pracy zdecydowanie się poprawił.

Dodatkowo aby jeszcze bardziej obniżyć zapylenie zakupiono turbinowy odkurzacz przemysłowy do testów. Urządzenia jest wykorzystywane do usuwania pyłu powstającego w trakcie obróbki bezpośrednio z półproduktu. Wstępne opinie użytkowników są pozytywne. Po dopracowaniu rozwiązania firma chciałaby, aby ten sposób usuwania pyłu z wyrobów był dla niej standardem.
W związku ze specyfiką produkcji ceramiki sanitarnej w większości obszarów wymagane jest dość wysokie utrzymanie temperatury technologicznej. W celu zmniejszenia uciążliwości tego czynnika i zapewnienia komfortu termicznego pracowników zakupiono w obszarze pilotażowym stanowiskowe klimatyzery ewaporacyjne, obniżające temperaturę na stanowiskach. Ideą Pracodawcy jest stworzenie „oaz” w obszarach roboczych. W chwili obecnej projekt jest rozwijany poprzez połączenie urządzeń chłodzących z kanałami tekstylnymi rozprowadzającymi chłodne powietrze wokół stanowisk. Celem jest zapewnienie komfortu cieplnego dla pracowników zatrudnionych w obszarach podwyższonej temperatury technologicznej.
Temperatura na hali była naszą zmorą mówi Pan Piotr zwłaszcza letnią porą, kiedy to temperatury na zewnątrz są naprawdę wysokie, a na halach jeszcze wyższe, po zamontowaniu wentylatorów czy stanowiskowych klimatyzerów ewaporacyjnych komfort mojej pracy jest dużo wyższy, a temperatura stała się mniej uciążliwa przy wykonywaniu moich obowiązków.
Firma Cersanit IV Sp. z o. o stale stara się poprawiać zaplecze socjalne swojego zakładu. Przeprowadziła już remont generalny części szatni pracowniczych, obecnie przeprowadza remont następnych.
Dbając o ochronę środowiska w ubiegłych latach Zakład zmodernizował układ filtracji kotłów przemysłowych z dostosowaniem do nowych norm europejskich emisji pyłów.
Pani Jola : Poprawiły się warunki jeżeli chodzi o zaplecze socjalne to różnica jest i to widoczna mamy nowe szatnie, widać że firma podnosi standardy.
Pan Jarosław: Postęp jest bardzo duży, nawet jeśli chodzi o urządzenia. Na nowych urządzeniach powprowadzane są zabezpieczenia i tych wypadków jest zdecydowanie mniej.
Pan Marek: Na pewno jest lepiej, nadzór który jest nad nami (brygadzista, mistrz) pilnuje nas abyśmy korzystali ze wszystkich środków ochrony pracy którymi dysponujemy aby podczas wykonywania wszystkich czynności ustrzec się przed wypadkiem.
Pani Anna Szkliwiernia: Postęp jest i to zauważalny.
Pan Darek: Tak jest zauważalny, przykład idzie z góry a my czy chcemy czy nie musimy się dostosować. Chodzi tu przecież o Nasze bezpieczeństwo.
I jeszcze jedna ważna rzecz, o której warto wspomnieć to fakt, że Firma Cersanit IV Sp. z o.o. rusza z nowym programem pilotażowym, na zakup okularów korekcyjno- ochronnych dla swoich pracowników. Program został uruchomiony w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Poprzedzony jest on badaniem wzroku. Pracownicy zostali przebadani przez specjalistów optometrystów i optyków. Badanie odbyło się w końcu listopada i znaczna część pracowników przystąpiła do niego. W przypadku wykrycia wady pracownik zostanie wyposażony w okulary korekcyjne, które dodatkowo wykonane zostaną w standardzie ochronnym. Pracodawca ma nadzieję, że działania te przyczynią się do poprawy standardu i bezpieczeństwa pracowników. Koszty związane z badaniem i zakupem okularów pokryje w całości Cersanit Krasnystaw.