Inwestycji nie zabraknie

Mieszkańcy Kośminka mogą m.in. liczyć na modernizację i doposażenie miejsc wypoczynku

Kośminek nie będzie pomijany w miejskich inwestycjach, choć tamtejsza rada dzielnicy nie podzieliła w minionym roku rezerwy celowej (129 tys. zł). Zapewnia o tym wiceprezydent Artur Szymczyk, odpowiadając na interpelację radnej Beaty Stepaniuk-Kuśmierzak. Pozostaje jednak jedno „ale”.


– Należy pamiętać, że rezerwa celowa, o której przeznaczeniu decyduje rada dzielnicy, to część budżetu miasta – mówi radna Stepaniuk-Kuśmierzak. Środki nie przepadły – a zasilą realizację tegorocznych zadań. – Dzięki temu, mimo trudnej sytuacji w radzie, środki pozostaną w dzielnicy – dodaje radna.
A mowa o dużych inwestycjach, współfinansowanych ze środków unijnych, jak przebudowa skrzyżowania ulic Droga Męczenników Majdanka, Sulisławickiej i Grabskiego (wyrównanie węzła) za ok. 12 milionów złotych czy przedłużenie ul. Dywizjonu 303 w bezpośredniej bliskości Kośminka (blisko 47 mln zł).
W planach miasta są też: termomodernizacja budynku Zespołu Szkół Energetycznych, budowa sygnalizacji na przejściu przez Krańcową (na wysokości Dulęby i Elektrycznej), modernizacja skweru przy Tetmajera i Sulisławickiej, doposażenie placu zabaw przy Skrzynickiej, budowa ekologicznego przy Wspólnej. Do tego remonty chodników – przy Źródlanej, Robotniczej, Bukowej, Sokolniki, remont dojazdów z ulicy Wyzwolenia.
W tym roku ma rozpocząć się przebudowa ulicy Pawiej i mostu w jej ciągu na Czerniejówce. Nie wszystkie wydatki przyniosą natychmiastowy efekt – część środków trafi na poczet projektów przyszłych inwestycji, które planowane są na dalsze lata. Mowa o dokumentacji węzła przesiadkowego przy ul. Franczaka „Lalka”, parkingu przy SP nr 32, przedłużenia Dekutowskiego (do Wyzwolenia, na tyłach Państwowego Muzeum na Majdanku).
– Wartość wyżej wymienionych zadań znacznie przewyższa wysokość kwoty rezerwy celowej przeznaczonej dla rady dzielnicy Kośminek w 2017 roku – kończy pismo Artur Szymczyk.
Ale, gdyby dzielnicowi radni mogli się dogadać i zamiast politykować, w przewidzianym terminie podzielić rezerwę celową, wszystkie powyżej wymienione inwestycje byłyby i tak wykonane, a dodatkowe 129 tys. zł można by przeznaczyć na inne lokalne potrzeby: ławki, skwery itp. CH