IPN o tablicy: „Propaguje komunizm”

Projekt tablicy pamiątkowej, która ma zawisnąć na „gmachu”

Chociaż zdaniem niektórych nie należy ruszać wiszącej na „gmachu” tablicy, oddającej hołd artylerzystom, którzy przelewali krew za wolność ojczyzny, to Instytut Pamięci Narodowej nie ma w tej sprawie wątpliwości: – Propaguje komunizm i powinna zostać usunięta.

Chodzi o tablicę wiszącą przy głównym wejściu do budynku przy pl. Niepodległości 1. U góry: XX LAT LUDOWEGO WOJSKA POLSKIEGO. A poniżej treść: Szeregowym i oficerom artylerii Wojska Polskiego, którzy oddali swoje życie w walce o niepodległość i wyzwolenie społeczne naszej Ojczyzny w latach 1939-45 Społeczeństwo Ziemi Chełmskiej Chełm 12 X 1963 rok.
Jakiś czas temu nasz Czytelnik na fali dekomunizacji ulic dopytywał, czy tablica propagująca LWP kwalifikuje się do usunięcia. To pytanie skierowaliśmy do wojewody lubelskiego. Jego rzecznik, Radosław Brzózka, zapowiedział, że skonsultuje tę sprawę z historykami. Dziś znana jest już opinia Instytutu Pamięci Narodowej.
– Choć w treści wspomina się o szeregowych i oficerach artylerii Wojska Polskiego, którzy oddali swoje życie w walce o niepodległość Ojczyzny w latach 1939-1945, to de facto jest to zwyczajny wybieg propagandowy i dążenie do zawłaszczenia historii II wojny światowej przez na nowo pisaną historiografię Polski Ludowej. Jest to szczególnie widoczne w pierwszym akapicie napisu, mówiącym, z jakiej okazji powstała tablica, czyli „XX lat LWP”(…), które jak pokazała późniejsza historia, było podporą systemu zniewolenia komunistycznego Narodu Polskiego – czytamy w piśmie IPN. Dalej Instytut jasno wskazuje, że tablica propaguje komunizm i powinna zostać usunięta.

Będzie nowa

Na budynku „gmachu” prawdopodobnie jeszcze w tym roku pojawi się nowa tablica pamiątkowa – ku czci Józefa Piłsudskiego. Pomysł ten jednak nie wszystkim się spodobał. Pojawiły się głosy sugerujące przewyższanie znaczenia marszałka nad artylerzystów.
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, które działając w imieniu chełmskich organizacji kombatanckich złożyło wniosek o umieszczenie tablicy do wojewody, zapewnia, że ich intencją nie było zdejmowanie czegokolwiek. Ich zdaniem, ktoś niepotrzebnie łączy te dwie sprawy.
Chełmskie środowiska kombatanckie już od lat planowały tablicę poświęconą marszałkowi. – Jest ku temu wyjątkowa okazja. To zarówno przypadająca w tym roku 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, 90. rocznica położenia kamienia węgielnego pod budowę chełmskiego Gmachu, a także obchodzona niedawno 150. rocznica urodzin Naczelnika Państwa – wymieniają członkowie chełmskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Lubelskiego Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym. Od sprawy tablicy LWP zdecydowanie się odcinają. (mg)