Izbica będzie miała swoje Centrum Kultury!

We wtorek, 28 stycznia, wójt Izbicy Jerzy Lewczuk podpisał umowę na budowę Centrum Kultury z prawdziwego zdarzenia. Inwestycja ma kosztować ponad 6,3 mln zł!

W uroczystym podpisaniu umowy wzięli udział: wójt Izbicy Jerzy Lewczuk, radni gminy Izbica, członkowie OSP z terenu gminy, sołtysi, pracownicy urzędu gminy oraz przedstawiciel firmy Media Bud z Lublina, odpowiedzialnej za realizację inwestycji. – Umowa dotyczy budowy „Centrum Kulturalnego w Izbicy”. Wartość całkowita projektu to 63 mln zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 3,88 mln zł – informuje wójt Lewczuk. Pozostałe środki na wykonanie zadania, mimo trudnej sytuacji finansowej, mają pochodzić z budżetu gminy Izbica. – W Centrum będzie m.in. miała siedzibę miejscowa OSP z dwoma garażami na samochody bojowe, biblioteka, sala widowiskowa na 300 osób – wylicza wójt Izbicy. Obiekt będzie ogrzewany instalacją gazową, ogrodzony, z parkingiem, monitorowany. Centrum Kulturalne ma powstać na posesji OSP Izbica przy ul. Gminnej.

– W mojej ocenie jest to historyczna chwila. Jestem przekonany, że działalność obiektu rozwinie gminę i miejscowość Izbica m.in pod względem kulturalnym. Jako wójt i mieszkaniec Izbicy, dążąc do realizacji tej tak niezbędnej inwestycji, chciałem, by obiekt ten służył całemu społeczeństwu gminy Izbica, by była to przystań i miejsce spotkań naszej drogiej młodzieży, która gromadzi się dotychczas od wielu, wielu lat na skwerku i ,,Kaśki Stawiku” – zauważa Lewczuk.

Wójt widzi też Centrum Kulturalne jako „swoisty pomnik dla tych mieszkańców Izbicy, którzy walczyli o wolną Polskę, m.in. z rosyjskim zaborcą. – Kiedy to za udział miejscowej społeczności w Powstaniu Styczniowym car Rosji odebrał dekretem prawa miejskie Izbicy, który to dekret ma moc obowiązującą do dzisiaj – zauważa. Wójt dziękuje wszystkim, którzy pracowali przy powstawaniu projektu i walczyli o unijne dofinansowanie. – Pragnę podziękować za wsparcie radnym, a zwłaszcza Ewie Szczur, Dariuszowi Kulikowskiemu i Jackowi Kukiełce.

Dziękuję za wsparcie przewodniczącemu rady gminy Januszowi Dusznikowi, dziękuję pracownikom urzędu gminy zaangażowanym w przygotowanie projektu, m. in : Grzegorzowi Suchodolskiemu, twórcy wniosku o unijne dofinansowanie – wyliczał podczas spotkania Lewczuk. Centrum ma zostać oddane do użytku w drugiej połowie 2021 r. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here