Izbica miastem

Po ponad 150 latach Izbica odzyskała prawa miejskie. Podczas uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, wójt gminy Jerzy Lewczuk (teraz burmistrz) odebrał z rąk premiera Mateusza Morawieckiego akt nadania Izbicy statusu miasta.

Rok 2022 Izbica powitała już jako miasto i gmina miejsko-wiejska. – To historyczna chwila i sprawiedliwość dziejowa, bowiem Izbica odzyskała prawa miejskie odebrane dekretem cara Rosji w 1869 r. za wsparcie powstania styczniowego – podkreśla Jerzy Lewczuk, do niedawna wójt Izbicy, a teraz burmistrz.

Prawa miejskie Izbicy zostały nadane w 1750 r., gdy ówczesny starosta Tarnogóry Antoni Granowski uzyskał od Augusta III Sasa zgodę na założenie miasta i sprowadzenie do niego Żydów.

– Uzyskanie statusu miasta wiąże się ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem naszej miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich – podkreśla wójt.

Działania na rzecz przywrócenia praw miejskich Izbicy uzyskały pozytywne opinie rady gminy, a także poprzedzone były konsultacjami społecznymi z mieszkańcami. Stosowne rozporządzenie rada ministrów wydała 30 lipca 2021 r. Na jego mocy od 1 stycznia 2022 r. Izbica znów pojawiła się na mapie polskich miast.

– To nie tylko zmiana nazwy. To przede wszystkim zwiększenie szans rozwojowych dla waszych miejscowości – mówił podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki. W uroczystości w Kancelarii Premiera, obok burmistrza Lewczuka, uczestniczył Janusz Dusznik – przewodniczący rady gminy, a teraz już rady miasta, Izbica. Izbica Wieś i Izbica Osada utworzyły 51. miasto w województwie lubelskim i drugie miasto w powiecie krasnostawskim. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here