Jak gospodarować swoimi finansami

Pod koniec sierpnia w Tarasach Zamkowych odbyło się trzecie z dwunastu zaplanowanych spotkań, organizowanych przez Klub Kobieta i Pieniądze. Podczas rozmów można było dowiedzieć się wszystkiego na temat domowego budżetu oraz tego, jak zrobić bilans domowych dochodów i nauczyć się nimi zarządzać.


Klub Kobieta i Pieniądze działa na terenie całego kraju. Jego założycielką i pomysłodawczynią jest Dominika Nawrocka – autorka książek o edukacji finansowej. Pierwszy rozdział jednej z publikacji można pobrać bezpłatnie ze strony Klubu. Spotkania odbywają się średnio raz w miesiącu i są prowadzone przez przeszkolone ambasadorki klubu. Do grona prowadzących może dołączyć każdy – wystarczy zgłosić się za pośrednictwem chociażby profilu Facebook.

Spotkania odbywają się w luźnej i swobodnej atmosferze, która sprzyja indywidualnym rozmowom i zgłębianiu tematu. W ubiegłą środę można było dowiedzieć się, na co dokładnie przeznaczać pieniądze, by wystarczało na wszystko.

– Największy procent idzie na podstawowe wydatki, jak np. rachunki, wyżywienie i inne podstawowe potrzeby. Kolejna kategorie to np. inwestycje, edukacja, przyjemności, ale również dobroczynność. Każda z tych kategorii jest bardzo ważna i istotna. O tym właśnie tutaj uczymy. Spotykamy się najczęściej w Tarasach Zamkowych. Myślę, że sama atmosfera galerii nadaje luzu temu spotkaniu i o to chodzi, bo nie jest to czysta edukacja, sucha teoria, ale rozmawianie na temat pieniędzy, wspieranie się wzajemne, opowiadanie sobie o tym, podsuwanie rozwiązań – mówiła Magda Czaplińska, lubelska ambasadorka Klubu Kobieta i Pieniądze.

Tego rodzaju wydarzenia skierowane są nie tylko do osób z problemami finansowymi, ale też do chcących uporządkować swoje wydatki, zaplanować je, by w przyszłości nie borykać się z jakimikolwiek kłopotami materialnymi oraz chcących być niezależnymi finansowo bez względu na wiek, status i wykształcenie. W Lublinie jest to jedyna akcja tego typu. Kolejne spotkanie odbędzie się prawdopodobnie 15 lub 16 września, również w Tarasach Zamkowych. Tematami przyszłego zgromadzenia będą: finanse w związku, zadłużenie, nowe źródła dochodów, dzieci a pieniądze, aktywa i pasywa, kontrola domowych i firmowych wydatków, konieczne zabezpieczenia, np. ubezpieczenie, testament itp., inwestycje, w tym porady, jak zyskać swoją pierwszą nieruchomość inwestycyjną.

– Osoby z naszego województwa, które chciałyby zaangażować się w taką działalność – szerzenie edukacji finansowej –– serdecznie zachęcam i zapraszam. Pomożemy we wszystkim, opowiemy, jak to wygląda, na jakiej zasadzie zostaje się ambasadorką, jak zaplanować pierwsze spotkanie – zachęca Magda Czaplińska.

Joanna Niećko