Jak nauczać w czasach „idiokracji”?

Liderzy samorządów terytorialnych, dyrektorzy szkół, pracownicy oświaty, kultury i sportu, eksperci biznesu i naukowcy zajmujący się tematem edukacji spotkają się podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty. Odbędzie się ona w dniach 21-22 maja w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.


Przez dwa dni w Lublinie specjaliści z dziedziny edukacji będą dyskutowali nad wyzwaniami, jakie stoją przed samorządami i dyrektorami szkół. Tematyka lubelskiego spotkania dotyczyć będzie m.in.: zarządzania oświatą w sytuacji zmian w szkolnej rzeczywistości (np. wprowadzenie RODO czy zmian w Karcie Nauczyciela) oraz problemu podejścia do współczesnych uczniów i konieczności tworzenia interaktywnych materiałów edukacyjnych.

Osobne panele poświęcone będą kulturze i sportowi w edukacji i szkolnictwu branżowemu. Wśród prelegentów, którzy wygłoszą wykłady w trakcie spotkania znalazły się osoby zarówno ze świata nauki, jak i biznesu, m.in. Krystyna Szumilas, wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży, Janusz Morbitzer z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej czy Dariusz Andrzejewski, członek Rady do spraw Informatyzacji Edukacji przy MEN. W programie przewidziano łącznie cztery konferencje i 20 paneli tematycznych. Spotkaniu towarzyszy hasło: „Edukacja w czasach idiokracji – nowe wyzwania i zadania”.

Uczestnicy konferencji zastanowią się wspólnie nad takimi problemami, jak: czy jest możliwa publiczna szkoła bez dzwonków, limitowanych 45 minut lekcji, sprawdzianów, testów, ocen, prac domowych i przeciążonych tornistrów, jak walczyć z falą depresji, samookaleczeń i samobójstw uczniów i jaka jest tu rola szkoły, rodziców i opiekunów oraz w jaki sposób przygotować dzisiejszych uczniów do życia w świecie, w którym większość czynności i prac będą prawdopodobnie wykonywać roboty i komputery?

Szczegóły dotyczące rejestracji i kosztów udziału dostępne są na stronie: www.oswiataprzyszlosci.pl. Konferencję organizuje Municipium SA oraz miasto Lublin. (EM.K.)