Jak obiecują, że zrobią, to… obiecują

Prezydent Jakub Banaszek pochwalił się milionami na remonty ulic na osiedlu Zachód, ale o nas zapomniał – uważają mieszkańcy ul. Legionów Polskich. W marcu urzędnicy obiecywali im posprzątanie bałaganu na skwerze i remont drogi. Ale obiecywać łatwo.

Przed tygodniem prezydent Jakub Banaszek pochwalił się wyłonieniem wykonawcy przebudowy dróg na osiedlu Zachód. Za 9 milionów złotych wylane zostaną nowe asfalty, przebudowane chodniki, skwery, zatoki parkingowe i oświetlenie przy ulicach Gen. Maczka, Zachodniej, Gen. Andersa, Szarych Szeregów i Synów Pułku. Mieszkańcy osiedla cieszą się z inwestycji, ale są też tacy, którzy czują się pominięci a nawet oszukani.

– Prezydent chwali się inwestycją, ale zapomniał o nas – mówią mieszkańcy ul. Legionów Polskich. W marcu tego roku opisywaliśmy ich problemy. Skarżyli się na błotnistą gruntówkę, którą muszą od 30 lat dojeżdżać do mieszkań i bałagan na skwerze u zbiegu Legionów i Lubelskiej. Był tam trawnik, ale firma budująca ul. Lubelską miała tam bazę i teren został zrujnowany. Urzędnicy obiecali wtedy, że droga zostanie wyremontowana a teren uprzątnięty. „Opublikowano już zamówienie na wyłonienie wykonawcy remontów bieżących ulic, które obejmą również ul. Legionów Polskich” pisali nam wówczas. A o skwerze mówili, że „teren zostanie wyrównany i obsiany trawą. Nastąpi to wiosną, gdy będą ku temu odpowiednie warunki”.

– Mamy czerwiec i żadna z tych obietnic nie została dotrzyma – twierdzą tymczasem mieszkańcy i pytają dlaczego ich drogi nie uwzględniono w projekcie przebudowy osiedlowych ulic. I dlaczego nikt w urzędzie nie pilnuje, aby firmy budowlane, które korzystają z miejskich terenów, sprzątały po sobie?

Damian Zieliński z UM Chełm tłumaczy, że przetarg ogłaszany był na przebudowę dróg, a nie ich budowę. – W przypadku ul. Legionów Polskich konieczna jest natomiast budowa ciągu komunikacyjnego, czyli mówimy o zupełnie innym zakresie prac niż w przypadku ogłoszonego przez miasto zamówienia – mówi. Jak ma wyglądać obiecany w marcu bieżący remont drogi? – Planowane jest wysypanie drogi frezem, który zostanie pozyskany w wyniku zbliżających się prac związanych z przebudową dróg na osiedlu Zachód – wyjaśnia D. Zieliński.

Wykonawca inwestycji został co prawda już wyłoniony, ale postępowanie ogłoszono w formule „zaprojektuj i przebuduj”, więc zanim firma wejdzie na plac budowy i pozyska frez, musi najpierw przygotować dokumentację projektową i uzyskać wszystkie zezwolenia. A to trochę potrwa.

Urząd przyznaje, że teren skweru nie został uprzątnięty w całości. I jeszcze w tym tygodniu miasto zwróci się o to do wykonawcy. A mieszkańcy Legionów Polskich przypominają, że na jednym ze spotkań z prezydentem, które odbyło się w budynku „Siódemki”, padły deklaracje, że w tej kadencji ich ulica zostanie w końcu wyremontowana. – Jeżeli dotrzymywanie obietnic ma wyglądać tak jak do tej pory, to czekaj tatka latka – mówią. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here