Jak pomóc lubelskim księgarniom?

Przez pandemię lokalne księgarnie straciły wielu klientów

Lokalne księgarnie z powodu pandemii są coraz rzadziej odwiedzane przez klientów. Handel stacjonarny jeszcze bardziej wyparły zakupy przez internet. Radny Marcin Nowak martwi się, że wielu księgarzy może nie przetrwać lockdownu i szuka dla nich pomocy.

W tej sprawie radny wystąpił z interpelacją do prezydenta Krzysztofa Żuka. – W związku ze skierowanymi do mnie w ostatnich dniach prośbami od przedstawicieli branży księgarskiej, w sprawie pomocy osobom parającym się tą profesją, proszę o udzielenie odpowiedzi, czy w ostatnich 12 miesiącach Urząd Miasta Lublin podjął jakieś działania pomocowe w zakresie wsparcia branży księgarskiej, a jeśli tak, to jakie?, czy prowadzone są działania promocyjno-reklamowe na należących do miasta nośnikach informacyjnych lub w przestrzeni internetowej, pomagające przedstawicielom księgarń, wydawnictw i antykwariatów?;

czy dokonywane są zakupy w lubelskich księgarniach i wydawnictwach, zwłaszcza pozycji o tematyce promującej miasto i region? – pyta wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin, Marcin Nowak, wskazując, że wzorem innych miast: Gdańska, Sopotu czy Krakowa, warto uruchomić kompleksowy program wspierania niezależnych księgarń, antykwariatów i wydawnictw, które, podobnie jak branża gastronomiczna, czy turystyczna, szczególnie mocno dotknięte zostały skutkami pandemii i towarzyszących jej obostrzeń. Prezydent jeszcze nie udzielił odpowiedzi na interpelację. ZM

#KsiążkaNaTelefon!

W pomoc stacjonarnym, lokalnym księgarniom angażują się nie tylko samorządy, ale również sami czytelnicy. W całej Polsce od jakiegoś czasu trwa akcja #KsiążkaNaTelefon! towarzysząca drugiej edycji Nocy Księgarń – ogólnopolskiego festiwalu księgarń i czytelników organizowanego przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Akcja polega na kupowaniu książek w małych księgarniach, których lista dostępnej na stronie www.ksiazkanatelefon.pl.

By zamówić i kupić książkę należy skontaktować się z nią mailowo lub przez media społecznościowe z wybraną księgarnią, poinformować ją, że dzwonimy z akcji „Książka Na Telefon” i zamówić tytuł, którego szukamy. Wszystkie księgarnie biorące udział w akcji realizują wysyłki na terenie całego kraju i podlegają zaleceniom zachowania higieny i bezpieczeństwa zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Więcej szczegółów na stronie www.ksiazkanatelefon.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here