Jak zachęcić do szczepień?

Niespełna połowa Polaków zaszczepiła się, a reszta wciąż waha się albo nie zamierza. Ze względu na brak chętnych w ubiegłą sobotę zamknięto Punkt Szczepień Powszechnych w hali Icemania w Lublinie. Tymczasem liczba zakażeń, choć powoli, to wciąż systematycznie rośnie (niestety Lubelskie jest tu w czołówce) i rząd szuka kolejnych pomysłów do skłonienie Polaków do przyjęcia szczepionki.


W ubiegłym tygodniu ogłosił kolejne zachęty – skierowane do samorządów. Pierwsze 500 gmin z najwyższym odsetkiem zaszczepionych, w których poziom wyszczepienia przekroczy poziom 67%, otrzyma 100 tys. zł, a ta z najwyższym odsetkiem aż 2 mln zł. Pieniądze będą mogły wydać na dowolny cel dotyczący przeciwdziałania Covid-19. Wszystkie gminy dostaną również dofinansowanie na organizację działań promujących szczepienia. Wysokość środków uzależniona będzie od liczby mieszkańców. Gminy do 30 tys. mieszkańców mogą zyskać 10 tys. złotych, te do 100 tys. mieszkańców 20 tys. złotych, kolejne, duże gminy do 500 tys. mieszkańców, otrzymają nawet 30 tysięcy, a gminy powyżej pół miliona obywateli mogą powalczyć o 40 tys. złotych. W Polskę ma również ruszyć więcej mobilnych punktów szczepień z jednodawkowym preparatem firmy Johnson&Johnson. Ze względu na brak chętnych zamykane są za to Punkty Szczepień Powszechnych. Punkt w lubelskiej Icemanii zakończył swoją działalność w ubiegłą sobotę.

– Uruchamiając Punkt Szczepień Powszechnych wraz z 1 Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ w Lublinie stworzyliśmy możliwość zaszczepienia się dla 720 osób dziennie i ponad 5 tys. osób tygodniowo. Aktualnie niewielka liczba osób chętnych do szczepienia powoduje, że dalsze jego funkcjonowanie jest nieefektywne i niecelowe – informował w ubiegłym tygodniu Andrzej Wojewódzki, Sekretarz Miasta Lublin. Punkt działał od 5 maja. Na jego utworzenie miasto przekazało ok. 85 tys. zł, a miesięczne koszty jego utrzymania wynosiły około 50 tys. zł. – Od maja do lipca wykonano w nim 14 757 szczepień – w maju 5304, w czerwcu 6556, w lipcu 2897. W ostatnich tygodniach ilość wykonywanych szczepień spadła do zaledwie kilku osób dziennie – mówi A. Wojewódzki.

Rząd nie wyklucza jednak, że jeśli zachęty nie pomogą, wprowadzenia rozwiązań „siłowych”. Rozważane są obowiązkowe szczepienia, dla niektórych grup zawodowych, co rekomenduje powołana przez premiera rada medyczna ds. Covid-19. Mowa m.in. o personelu medycznym, pracownikach domów opieki społecznej i pomocy społecznej, urzędnikach mających bezpośredni kontakt z interesantami, służbach mundurowych, a także nauczycielach. Wśród pracowników wszystkich tych grup słychać jednak wyraźny pomruk niezadowolenia. Do szczepienia się teraz mają zachęcić również sugestie, że po 30 września szczepionki mogą być już płatne oraz, że ewentualne przyszłe obostrzenia nie będą dotyczyć osób zaszczepionych oraz gmin, czy powiatów, w których jest ich najwięcej.

Choć nawet pełne zaszczepienie się nie chroni – co już teraz przyznają wszyscy – przed samym zakażeniem, to ma dawać nam gwarancję lżejszego przebiegu choroby. Jako przykład specjaliści i rząd wskazują Wielką Brytanię, która właśnie ma za sobą szczyt czwartej fali, w którym liczba dziennych zakażeń przekraczała 50 tys., ale liczba hospitalizacji i zgonów była wielokrotnie niższa niż przy takiej samej liczbie zakażeń wiosną. – Teraz na Wyspach liczba infekcji wyraźnie spada mimo, że nie wprowadzano tam żadnych nowych obostrzeń – wskazują epidemiolodzy, a rząd dodaje, że jeśli też chcemy uniknąć w przyszłości ewentualnych obostrzeń covidowych musimy osiągnąć wskaźnik wyszczepień jak w Wielkiej Brytanii, gdzie zbliża się on do 70%.

W Polsce na koniec ubiegłego tygodnia w pełni zaszczepionych było prawie 17,5 mln obywateli (ok. 46%), a jedną dawkę przyjęło ponad 18,3 mln. W ubiegłym tygodniu średnia dziennych zakażeń wzrosła u nas do 126 i była o ponad 20% wyższa niż tydzień wcześniej. RD

PANDEMIA W LICZBACH

W ostatnim tygodniu w Polsce liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wzrosła do 2 882 146 (o 833), zgonów do 75 269 (o 19), wyleczonych do 2 653 807 (o 528), a wykonanych szczepień do 34 429 956 (o 690 214). W województwie lubelskim przybyło 66 zakażonych (od początku 126 980), a 1 pacjent z Covid-19 zmarł (od początku 4 479). W sobotę dzienna liczba zakażeń w Polsce wynosiła 153, w Niemczech – 1 806, Włoszech – 6 509, Francji – 3 423, Hiszpanii – 26 689, a w W. Brytanii – 25 754. Na świecie liczba wykrytych infekcji SARS-CoV-2 przekroczyła 197,97 mln. Ponad 4,22 mln osób z Covid-19 zmarło, a 129,78 mln wyzdrowiało. Dane na niedzielę, 1 sierpnia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here