Jakie oprogramowanie dla firm MŚP wybrać w 2020 roku?

Sektor Małych i Średnich Przedsiębiorstw stanowi o sile całej gospodarki. Według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wypracowują one połowę PKB, a ich udział z roku na rok rośnie. Dają przy tym miliony miejsc pracy, wprowadzają innowacje i efektywnie konkurują także na zagranicznych rynkach. Z drugiej strony zarządzanie nimi to także spory problem. Rozrastające się organizacje wymagają coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań, obejmujących wiele procesów i profili. Koordynowanie wszystkich działań nie jest możliwe bez odpowiedniego oprogramowania dla firm. Przed jego implementacją warto odpowiedzieć sobie jednak na kilka podstawowych pytań i wybrać właściwe rozwiązanie.

Jakie oprogramowanie dla firm wybrać?

Wraz z rozwojem biznesu rozwija się również rynek rozwiązań IT pozwalających na coraz lepsze zarządzanie. Daje to praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju, ale równocześnie oznacza również konieczność sprostania nowym wymaganiom w zakresie optymalnego doboru i konfiguracji systemów. Aby osiągnąć maksimum rezultatów, konieczne staje się nawiązanie współpracy z doświadczonymi dostawcami, takimi jak firma Kotrak, zajmująca się wdrażaniem oprogramowania dla firm oraz tworzeniem dedykowanego oprogramowania na zamówienie. Właściwie zdefiniowane potrzeby oraz postawione zadania pozwalają na wykorzystanie pełni potencjału bez jakichkolwiek kompromisów.

ERP dostosowane do przedsiębiorstwa

W segmencie oprogramowania dla biznesu szczególne miejsce zajmują rozwiązania ERP (ang. Enterprise Resource Planning). To pozwala na integrację poszczególnych sektorów działania firmy i kompleksowe zarządzanie wszystkimi procesami. W ten sposób oddzielne moduły łączą się w jeden organizm, pozwalając pracownikom na wygodniejsze i bardziej efektywne wykonywanie swoich obowiązków, a osobom zarządzającym na lepszą kontrolę i monitorowanie działań. Oprogramowanie dla firm tego typu świetnie sprawdza się w każdej organizacji – zarówno tej mniejszej, jak i zdecydowanie większej. Usprawniony obieg dokumentów przekłada się bezpośrednio na tempo wykonywania zadań i efektywność.

Programy dla firm handlowych

Ważną częścią sektora MŚP są firmy handlowe. Liczba zachodzących w nich procesów oraz olbrzymie ilości dokumentacji sprawiają, że właściwie dobrane programy dla firm odgrywają w nich jeszcze bardziej kluczową rolę. Przy tym rynek ten jest w olbrzymim stopniu zróżnicowany. Każdy podmiot ma indywidualne potrzeby i boryka się z innymi problemami. Dobrym rozwiązaniem może okazać się więc inwestycja w oprogramowanie na zamówienie, które pozwoli na ich uwzględnienie i jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie potencjału.

Cyfrowa transformacja dzięki BI

Wykorzystywane oprogramowanie dla przedsiębiorstw wraz z urządzeniami, bazami danych i innymi źródłami informacji powinny dostarczać również wiedzy niezbędnej do prawidłowego zarządzania przedsiębiorstwem. Stanie się to możliwe dzięki rozwiązaniom BI (Business Intelligence). Właściwie skonfigurowane pozwoli na błyskawiczne sporządzanie zaawansowanych analiz i raportów, sam proces będzie natomiast w znacznej części zautomatyzowany. Pozwoli to zarówno na wykorzystanie zalet tego typu oprogramowania dla firm wewnątrz organizacji, jak i w relacjach z klientem. Choć rozwiązania BI kojarzą się głównie ze światem wielkich korporacji, znakomicie sprawdzą się również w małych i średnich przedsiębiorstwach. Cyfrowa transformacja może stać się przy tym fundamentem pozwalającym na odnalezienie nowych biznesowych perspektyw.

Artykuł sponsorowany