Jakie szanse na MdM?

Już za niespełna miesiąc, z początkiem stycznia, uruchomiona zostanie nowa pula dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Szansę na rządowe dofinansowanie będą mieli jedynie wnioskodawcy, którzy już na samym początku roku (poprzez wybrany bank) wyślą wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego. Sytuację ułatwia fakt, że większość osób zainteresowanych dopłatami do wkładu własnego zna już graniczne ceny 1 mkw. lokalu. Obecnie te kryteria cenowe spełnia ponad 3500 nowych mieszkań w miastach wojewódzkich, w Warszawie blisko 1300, Lublinie – 78, w Szczecinie 20, a w Łodzi zaledwie 7!


Znamy już prawie wszystkie limity MdM-u na styczeń 2018 r.
– Na korzyść przyszłych beneficjentów MdM-u działa to, że limity cenowe de facto obowiązują przez okres sześciu miesięcy. Dlatego wskaźniki dla piętnastu województw, które Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podał na początku października 2017 roku, będą aktualne również po styczniowym wznowieniu dotowania lokali. W gorszej sytuacji znajdują się tylko mieszkańcy województwa pomorskiego. Tamtejsze limity cenowe zostaną zaktualizowane na przełomie roku i będą miały faktyczne znaczenie przez bardzo krótki czas – tłumaczy Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Można bowiem przypuszczać, że ostatnia pula środków na dopłaty do wkładu własnego (ok. 380 mln zł) zostanie wydatkowana w ciągu kilku pierwszych dni stycznia. Później beneficjenci MdM-u będą mogli wnioskować tylko o częściowy zwrot VAT-u zapłaconego przy budowie domu jednorodzinnego albo o dodatkową spłatę kredytu związaną z narodzinami trzeciego lub kolejnego dziecka.

Ile mieszkań w programie MdM?

Eksperci nie mają wątpliwości, że kończący się program Mieszkanie dla Młodych, znacząco poprawi wyniki sprzedażowe deweloperów. Już teraz można zauważyć spore zainteresowanie nowymi mieszkaniami, które bez dodatkowych rabatów spełniają kryteria cenowe MdM-u. Co ciekawe, podaż wspomnianych lokali jest nieco większa niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej.
Według danych portali RynekPierwotny.pl i NoweMieszkanieDlaMlodych.pl w połowie listopada na czternastu dużych rynkach mieszkaniowych można było znaleźć około 3500 nowych mieszkań (do 75 mkw.), które bez rabatów zakwalifikowałyby się do programu MdM. Na początku lipca bieżącego roku analogiczna oferta „mieszkań dla młodych” liczyła sobie około 2900 lokali. Deweloperzy dostosowują swoje propozycje do warunków rządowego programu, ponieważ chcą, aby jak największa część z pozostałych 380 mln zł popłynęła na rynek pierwotny w ramach dopłat.
Dzięki danym portali RynekPierwotny.pl oraz NoweMieszkanieDlaMlodych.pl z połowy listopada 2017 r. możemy przewidzieć, w których miastach wojewódzkich zakup lokalu deweloperskiego z dopłatą nie będzie stanowił problemu. Na półtora miesiąca przed wznowieniem rządowego programu nowe mieszkania (do 75 mkw.) z ceną 1 mkw. nieprzekraczającą limitu stanowią następującą część łącznej oferty deweloperów:
Białystok – 10,6%
Bydgoszcz – 5,7%
Gdańsk – 17,3%
Katowice – 12,2%
Kielce – 13,2%
Kraków – 5,1%
Lublin – 6,1%
Łódź – 0,2%
Olsztyn – 25,8%
Poznań – 10,8%
Rzeszów – 9,2%
Szczecin – 2,2%
Warszawa – 7,1%
Wrocław – 7,8%
Zaprezentowane wyniki sugerują, że w przypadku rynku pierwotnego Olsztyn będzie dość nieoczekiwanym liderem wznowionego programu Mieszkanie dla Młodych. Wysokim udziałem nowych lokali z dopłatą, prawdopodobnie będzie cechował się też Gdańsk. Nie znamy jeszcze zaktualizowanych limitów cenowych dla pomorskiej metropolii, ale można przypuszczać, że te wskaźniki znacząco nie będą różniły się od obecnych wartości.
Pod względem łącznej liczby nowych mieszkań spełniających kryteria programu Mieszkanie dla Młodych żadne miasto oczywiście nie będzie mogło konkurować z Warszawą.
W połowie listopada 2017 r. na terenie stolicy było dostępnych prawie 1300 lokali deweloperskich (do 75 mkw.), które bez rabatów miały cenę jednostkową niższą od aktualnego limitu (6264,07 zł/mkw.). Trzeba jednak pamiętać, że zakup nowego mieszkania będzie dla warszawiaków jedyną realną szansą na otrzymanie dopłaty do wkładu własnego. Niski poziom warszawskiego limitu dotyczącego używanych lokali (5125,15 zł/mkw.), praktycznie wykluczy tamtejszy rynek wtórny z rządowego programu.
RynekPierwotny.pl, KB

Poziom limitów programu MdM, które będą obowiązywać w Lublinie po jego wznowieniu w 2018 r. cena mkw.

dla rynku pierwotnego obowiązujący w I kwartale 2018 r. 4 764,76
dla rynku wtórnego obowiązujący w I kwartale 2018 r. 3898,44