Jakie zainteresowania zapisać w CV? 11 przykładów hobby!

Jazda konna lub granie w gry komputerowe: każdy z nas ma swoje ulubione zajęcie. Ale jakie znaczenie ma hobby podczas szukania pracy?

Napisanie dobrego CV nie jest łatwym zadaniem. Spisanie ostatnich lat życia na jedną, góra dwie kartki papieru powinno odzwierciedlić całą karierę zawodową oraz własną osobowość, tak dobrze, jak to tylko możliwe.

Niektóre informacje zawarte w CV mogą być bardzo przydatne podczas szukania pracy, inne jednak okazują się zbędne i mogą wpłynąć negatywnie na ocenę podania o pracę. Dla rekrutera największe znaczenie mają takie informacje jak doświadczenie, osiągnięte cele zawodowe oraz edukacja. Wypisywanie hobby w CV nie jest obowiązkowe, jednak podanie własnych zainteresowań może pozytywnie wpłynąć na decyzję specjalisty Human Resources o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną. Zainteresowania dużo mówią na temat naszej osobowości, a ponieważ kandydat powinien pasować do kultury firmy, Twój charakter odgrywa dużą rolę podczas rekrutacji.

Wiele poradników kariery pisze o tym, by kwestie hobby w CV pominąć, ponieważ zabiera ona zbyt dużo miejsca w życiorysie. Jednak w niektórych sytuacjach Twoje hobby może wzbogacić Twoje CV i tym samym wyróżnić Cię z tłumu kandydatów.

Dla wielu firm pasje potencjalnego pracownika mają duże znaczenie. Jednak nie wszystkie zainteresowania mogą wpłynąć pozytywnie na Twoje podanie o pracę. Poniżej przedstawimy  Ci 11 przykładów hobby, które przyczynią się do korzystnej oceny Twojej kandydatury w oczach rekruterów oraz jedno zainteresowanie, które definitywnie nie powinno znaleźć się w CV.

Wskazówka: Pamiętaj o tym, aby wpisywać hobby, które na pewno posiadasz! Podczas rozmowy kwalifikacyjnej temat zainteresowań zostanie na pewno poruszony, a wiadomo, że kłamstwo ma krótkie nogi. Musisz identyfikować się ze swoimi zamiłowaniami.

 1. Joga

Ludzie uprawiający jogę są spokojniejsi i potrafią się lepiej kontrolować. Wybierając jogę pokazujesz, że potrafisz pracować pod presją. Taki wybór hobby nadaje się do zawodów o dynamicznym i pełnym inicjatywy charakterze, gdzie trzeba wykazać się energią i kreatywnością jak np. w dziale PR.

 1. Sporty ekstremalne

Uprawianie sportów ekstremalnych takich jak kajakarstwo górskie, speleologia czy nurkowanie świadczy o testowaniu własnych granic, dyscyplinie oraz braku strachu. Takie cechy charakteru przydatne są na stanowiska kierownicze, przede wszystkim w młodych dobrze rozwijających się firmach.

 1. Produkcja filmów wideo

Jeśli lubisz w wolnym czasie kręcić filmy wideo, może to przybliżyć Cię do wymarzonej pracy w dziedzinie planowania i produkcji programów telewizyjnych . Takie hobby świadczy o tym, że masz smykałkę do skupiania się na szczegółach i potrafisz pracować bardzo precyzyjnie.

 1. Sporty wytrzymałościowe

Ci, którzy biorą udział w maratonie, trenują wioślarstwo lub startują w innych wyścigach długodystansowych, wykazują się zapałem, wytrwałością oraz poświęceniem. Te cechy przydają się w obszarach rozwoju biznesu, sprzedaży i obsługi klienta.

 1. Kapitan drużyny w klubie sportowym

Gra w sportach zespołowych, takich jak piłka nożna, piłka ręczna czy siatkówka nie dowodzi tylko umiejętnościom grania w zespole, ale jako kapitan drużyny wyróżniasz się z pewnością także cechami przywódczymi.

 1. Pisanie bloga

Jeśli szukasz pracy w komunikacji marketingowej i prowadzisz bloga, warto umieścić tę informację w CV. Wskazówka: blog jest użyteczny tylko wtedy, gdy jest aktualny, bez błędów ortograficznych i dobrze napisany. Poruszane w nim tematy powinny też w pozytywny sposób odzwierciedlić Twoją osobowość.

 1. Wspinaczka

Pasja do wspinaczki górskiej lub trekkingu świadczy o silnej osobowości. Zdobywanie gór w przeróżnych krajach może również pomóc w znalezieniu pracy w pokrewnej dziedzinie. Jeśli chcesz pracować w branży turystycznej, a nie posiadasz doświadczenia w tym zakresie, dzięki takiemu hobby pokażesz swoje zainteresowanie oraz doświadczenie w podróżowaniu.

 1. Praca w ogrodzie

Natura, zdrowe środowisko oraz energia ekologiczna odgrywają w dzisiejszych czasach bardzo ważną rolę. Jeśli masz własny ogródek i spędzasz w nim chętnie czas uprawiając rośliny oznacza, że zależy Ci na naturze, a to może wyróżnić Cię spośród wielu kandydatów.

 1. Fotografia

Fotografia może okazać się bardzo pomocna podczas szukania pracy w branży zawodów  kreatywnych. Zainteresowanie fotografią świadczy o cierpliwości i kreatywności. Jeśli posiadasz stronę internetową ze swoimi pracami, koniecznie napisz o tym w CV.

 1. Gra na instrumentach muzycznych

Grasz na instrumentach muzycznych tylko w czasie wolnym? Gra na skrzypcach, gitarze lub innym instrumencie wymaga dużego skupienia i dyscypliny. Takie cechy charakteru przydają się do wielu zawodów.

 1. Wyjątkowe hobby

Obojętnie, czy chętnie tworzysz rzeźby lub wykonujesz ręcznie karty na różne okazje – zainteresowania, które mogą zainicjować ciekawą rozmowę, powinny znaleźć się w Twoim CV.

Teraz doszliśmy do ostatniego zagadnienia, czyli: Jakiego hobby NIE wpisywać w CV?
Czytanie/książki”.

Ludzie, którzy dużo czytają, zbierają co prawda dużo plusów – są oni bardziej rozeznani i uchodzą za bardziej inteligentnych. Ale to zainteresowanie nie powinno znajdować się w rubryce hobby w Twoim CV. Większość ludzi na świecie potrafi czytać, więc nie jest to zainteresowanie zbyt wyjątkowe. Nawet jeśli uważasz, że przez czytanie jesteś osobą bardziej rozważną i kompetentną, rekruterzy mogą Cię szybko uznać za samotnika lubiącego spędzać czas tylko z książkami.

Materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here