Jarmark, ale nie tylko

Oczywiście największym i najważniejszym kulturalnym wydarzeniem najbliższego tygodnia w Lublinie będzie trwający od piątku do niedzieli (21-23 sierpnia) Jarmark Jagielloński, ale dobrej zabawy z kulturą nie zabraknie również na tygodniu jak i na weekendzie.


Tegoroczny Jarmark, jak już anonsowaliśmy, będzie inny niż zwykle. Ze względu na epidemię odbędzie się w okrojonej wersji, bez wystawców z zagranicy i ograniczy się do obszaru Starego Miasta. Jego tematem przewodnim będą zioła, a impreza obfitować będzie w zajęcia praktyczne, choć nie zabraknie również koncertów uznanych artystów.

Wystawców ma być około 100, a zatem mniej więcej jedna trzecia tego co dotychczas. Będą jedynie polscy twórcy, zabraknie gości z zagranicy. Kramy mają stać w większych odstępach, a kupcy winni nosić maseczki. Stan epidemii wyklucza tradycyjne potańcówki w takt muzyki ludowej, które ściągały tłumy w zaułku dawnego Teatru Andersena. W przypadku większych wydarzeń Jarmarku obowiązywać będą wcześniejsze zapisy, pomiar temperatury i ankieta medyczna.

Wchodząc przez Bramę Krakowską w strefę Jarmarku zobaczymy instalację inspirowaną jak zwykle pająkiem ludowym. Tym razem będzie przybrany ziołami. Jego autorami są twórcy ludowi: Małgorzata i Tomasz Krajewscy oraz Wiesława Kucharzyk zajmujący się plastyką obrzędową. Brama Grodzka przywita nas instalacją „Życie jest piękne (jeśli długo się nad nim nie zastanawiasz)”. Wykonana przez Jarosława Koziarę instalacja nawiązywać będzie do tematu kwiatów i zachęcać do wykonania zdjęć na jej wyjątkowym, wielobarwnym tle.

Nie zabraknie ciekawych wystaw. W Warsztatach Kultury przy Grodzkiej 7 już od 17 sierpnia (do 28 sierpnia), w godz. 11-17, będziemy mogli zobaczyć ekspozycję „Kosmiczny zielnik”, gdzie zdjęcia ziół, które można znaleźć na Lubelszczyźnie są ilustracją do tekstów o roli roślin w obrzędowości, w magii i miłości, także w lecznictwie i gospodarstwie. Z kolei w krużgankach klasztoru dominikanów (21-23 sierpnia) ujrzymy wystawę prezentującą wyniki badań terenowych Letniej Szkoły Tradycji i sylwetki ludzi, którzy od lat twórczo wykorzystują zioła w życiu codziennym, jak i zawodowym.

Jarmark pełen warsztatów

Tegoroczny Jarmark obfitował będzie w warsztaty przy ul. Grodzkiej 5 i 7 oraz przy Bazylice Dominikanów, oczywiście przede wszystkim związane z zielarstwem. Pierwsze w piątek, 21 sierpnia, o godz. 10 dla dorosłych poprowadzi Janina Wadowska pokazując jak zrobić wianek z suszonych roślin. Tego samego dnia tyle, że o 11 i 13.30, na zajęcia pt. „„Ale ziółko!”, dzieci w wieku 6-11 lat zapraszają Dorota Podgórska-Dudko, Katarzyna Zedel, Marta Urban-Burdalska, które przedstawią tajniki zielarstwa, pracy twórczej, świata bajek, a także zdrowia i odporności.

Powtórka 22-23 sierpnia, godz. 10 i 13.30. Również w piątek, o godz. 16 i 17 warsztat etnograficzny „Ziołotwórcy, podczas którego Łukasz Ciemiński opowie dzieciom w wieku 6-12 lat o cudownym pochodzeniu ziół oraz ich zastosowaniu w magii i codziennym życiu, co będzie wstępem do wykonania kart magicznego zielnika, które pozwolą uruchomić wyobraźnię i fantazję twórczą dzieci. Kolejne piątkowe warsztaty „Tablice zielarskie” (dla dorosłych) o godz. 13 i 16 poświęcone będą zbieraniu i oznaczaniu roślin, korzystaniu z atlasów i książek zielarskich, kluczy do oznaczania roślin. Zwieńczeniem zajęć, które poprowadzi Joanna Sucholas, będzie wykonana własnoręcznie przez uczestników trójwymiarowa, pachnąca tablica przedstawiająca rośliny.

W sobotę, 22 sierpnia o godz. 12 i 14.30, na warsztatach „Ziołowe korony” Joanna Sucholas będzie uczyć dzieci w wieku 6-10 lat jak z kwiatów i gałązek ziół można wykonać fantastyczną roślinno-ziołową koronę. W sobotę, dla nieco starszych (wiek 10+) dedykowane są warsztaty przygotowania bukietów z ziół suszonych kwiatów i zbóż, które od godz. 10 poprowadzi Wiesława Kucharzyk.

Na warsztaty obowiązują zapisy. Szczegóły na jarmarkjagiellonski.pl.

Koncerty z limitami

Nie zabraknie również koncertów, choć w nieco skromniejszym wydaniu niż w latach ubiegłych. W sobotę 22 sierpnia, godz. 19, na dziedzińcu Zamku (liczba widzów ograniczona do 600) wystąpią: Reni Jusis i instrumentalista Miguel Moon wspólnie z Angle Bapkauskien i z zespołem Šalcinukas z Puńska, Tomasz „Lipa” Lipnicki i Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca Górnego oraz Olaf Deriglasoff i Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy. W niedzielę o godz. 19 w patio WK przy ul. Grodzkiej 7 zagra Łukasz Jemioła z grupą Dresscode, a o godz. 21 odbędzie się koncertspektakl „Senjawazabawa” przygotowany przez Katarzynę Szurman, Agatę Harz i Paulę Kinaszewską. Wstęp tylko dla pełnoletnich. Na koncerty wejdą tylko ci, którzy wcześniej się zapiszą. Pełny program imprezy, szczegóły i zapisy na stronie jarmarkjagiellonski.pl.

Na tygodniu na placu

Mimo Jarmarku, w tym tygodniu, odbywać się będą również niezwiązane z nim, a prowadzone przez Warsztaty Kultury od początku wakacji zajęcia dla najmłodszych i dorosłych na placu Litewskim. W poniedziałek, 17 sierpnia, o godz. 17, dla dorosłych przygotowano warsztat szycia „Plecak typu worek”, a we wtorek, 18 sierpnia o godz. 17 dla dzieci od lat 7 warsztaty „Myślenie wizualne”.

CK nie zwalania tempa

Bogatą ofertę imprez i zajęć ma na ten tydzień również Centrum Kultury, które zaprasza na Centralny Plac Zabaw do Wirydarza przy ul. Peowiaków 12 i do Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim. We wtorek, o 17:00, na Centralnym Placu Zabaw kolejne warsztaty z cyklu „Karuzela Sztuki: Graj w zielone”, podczas których tym razem uczestnicy będą tworzyć z warzywnych resztek mobilny ogród warzywny i rozmawiać o ogromnej sile, która drzemie w roślinach. W środę na CPZ w Wirydarzu o godz. 20:00 koncert Limboski & Sosnowski (bilety po 40 zł), a w piątek od 16 kolejne spotkanie z grami planszowymi. Tego samego dnia w Muszli Koncertowej o 20 koncert Kirszenbaum.

W sobotę i CPZ, i Muszla będą tętniły życiem już od południa. Na początek o godz. 12 w Wirydarzu kolejne spotkanie z planszówkami, od 14 Studio 12, czyli telewizyjne Studio Centralnego Placu Zabaw, o 16 na placu przed CK „Improwizowana księżniczka” – spektakl impro”, a o tej samej godzinie na scenie Muszli sztuka „Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek”, a o 20 koncert Standard Brass Band.

W wydarzenia obfitowała będzie również niedziela. Przy Peowiaków 12 poza familijną grą w planszówki od godz. 12, Studiem 12 od 14, o 16 koncert Klasyczne Popołudnie: Sokołowski & Menet (wstęp wolny) i od 17.30 warsztaty familijne „Rodzinne popołudnie”, a w Ogrodzie Saskim od 19 „Salsoteka”, czyli nauka i wspólne tańczenie salsy. Liczba miejsc na wydarzeniach ograniczona. Szczegóły na stronie ck.lublin.pl.

Watch Docs od czwartku

Centrum Kultury jest również współorganizatorem kolejnej, 18. już, odsłony Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa człowieka w filmie”. Jego tegoroczna edycja wyjątkowo odbędzie w plenerze – w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie, gdzie od 20 do 23 sierpnia o godz. 20 będzie można obejrzeć cztery, pełnometrażowe dokumenty związane z aktualnymi wyzwaniami na świecie, w tym sytuacji środowisk LGBT.

W czwartek „Ewangelia Eureki”, reż. Donal Mosher, Michael Palmieri – opowieść o niewielkiej miejscowości w Arkansas, znanej z wielkich widowisk pasyjnych i spektakularnych, chrześcijańskich drag shows. W piątek „Bo nie wiedzą, co czynią”, reż. Daniel G. Karslake – dokument, który portretuje dramatyczne napięcia w religijnych amerykańskich rodzinach z homoseksualnymi dziećmi. Po filmie odbędzie się kameralne spotkanie z zaproszonymi rodzicami.

W sobotę „Wyzwolenie” („From Shock to Awe”) – opowieść o weteranach amerykańskiej armii, którzy nie mogą poradzić sobie z syndromem stresu pourazowego. Wybawieniem okazują się dla nich ceremonie ayahuaski, czyli napoju pochodzącego z Ameryki Południowej, który ma właściwości psychoaktywne. Poza filmami odbędą się dwa warsztaty eksperckie. Wstęp na pokazy wolne, ale obowiązuje rejestracja poprzez stronę internetową festiwalu i CK.

W CSK-a tym razem bez szału

Poza kilkoma wystawami, które bezpłatnie można oglądać codziennie w przestrzeniach CSK od godz. 10. Poza tym Centrum Spotkania Kultur zaprasza na dwa seanse filmowe, a w poniedziałek i czwartek, od godz. 10:00, na rodzinne warsztaty, podczas których uczestnicy mogą zajrzeć w niemal wszystkie zakamarki CSK, zobaczyć co dzieje się za kulisami wielkich widowisk, a także poznać sekrety Miejskiej Pasieki Artystycznej. 

MR, RD