Jasna Góra dla studentów

21 kwietnia studenci ruszają na Jasną Górę, na 81. Ogólnopolską Pielgrzymkę Środowiska Akademickiego. Tegorocznym rozważaniom przyświeca hasło: „Wstań, głoś! Zaryzykujesz?”.


Główne uroczystości, które odbędą się 23 kwietnia, poprzedzi droga krzyżowa i wspólne czuwanie na modlitwie. Konferencję dla kobiet pt. „Kobieto, wstań i głoś” poprowadzi Dominika Figurska, odtwórczyni ról w „M jak Miłość” i „Barwy szczęścia”. Konferencję dla mężczyzn pt. „Nie bój się świętości”, poprowadzi Tadeusz Chudecki, aktor filmowy oraz teatralny, znany m.in. z serialu „Czas honoru” i „Ojciec Mateusz”. Tradycją, związaną z akademicką pielgrzymką. Jest także wspólny obiad w plenerze, z widokiem na Jasną Górę, nocleg u gościnnych oo. paulinów i sesja zdjęciowa na Jasnej Górze.
Majowe pielgrzymki dla młodzieży akademickiej na Jasną Górę organizowane są od 1936 roku. Ich inicjatorem był ks. Edward Szwejnic, pierwszy rektor kościoła Akademickiego św. Anny w Warszawie, a kontynuatorem, jego następcą bł. ks. Edward Detkend, zamęczony w obozie w Dachau. To właśnie on w 1936 roku przeprowadził w obecności prymasa kard. Augusta Hlonda i licznych biskupów pierwsze ogólnopolskie akademickie ślubowanie jasnogórskie. Pielgrzymkę tę prowadzili kilkakrotnie prymas kard. Stefan Wyszyński, a uczestniczył w niej Karol Wojtyła, późniejszy Ojciec Święty Jan Paweł II”.
Joanna Niećko