Jasnobeżowa Unia nie wszystkim się podoba

Nowy kolor budynku zaskoczył lublinian

Rozpoczęta w ubiegłym roku termomodernizacja III LO postępuje w szybkim tempie. Gdy odsłonięto pierwszy fragment odnowionej elewacji, wśród części uczniów i absolwentów zapanowała konsternacja. Czy szkoła straciła swój klimat przez wyzbycie się szarości?


Prace termomodernizacyjne w III LO obejmują wymianę wszystkich okien i drzwi wewnątrz szkoły, renowację drzwi wejściowych, odnowienie tarasów i zejścia do kotłowni, wymianę chodnika przed wejściem do szkoły, a także docieplenie ścian budynku, pomalowanie elewacji i odnowienie murali z wierszami lubelskich poetów nad wejściem do szkoły. Termin zakończenia termomodernizacji III LO zaplanowano na 31 lipca br. Koszt tych prac to niemal 2,5 miliona złotych.

Gdy odsłonięto pierwszy fragment odnowionej elewacji, część uczniów i absolwentów krytycznie przyjęła nowy, jasnobeżowy kolor budynku.

– Odnowić trzeba było, aż się prosiło ocieplić mury – jak najbardziej, ale zmiana koloru? Chyba nie wyszła na dobre – komentuje pani Bożena pod zdjęciem szkoły na portalu społecznościowym.

– Ładnie, ale wcześniej Unia miała jednak swój klimat – dodaje pani Monika. Takich wpisów jest wiele, ale posty pod fotografią odnowionej elewacji polubiło też wielu internautów, niemal 600 uczniów i byłych absolwentów.

W 2021 r. III LO będzie świętować stulecie istnienia. Szkoła zajmuje okazały budynek przy pl. Wolności od 1966 roku, Wcześniej swoją siedzibę miała w nim także Szkoła Podstawowa nr 12, z którą LO tworzyło zespół o nazwie Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące nr 3 im. Unii Lubelskiej. Od 1968 roku uczniowie szkoły podstawowej zostali przeniesieni do pobliskich podstawówek, a Unia rozpoczęła funkcjonować już jako III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie. (EM.K.)