Jeden bilet – wiele pociągów

Ile razy dopiero podczas kontroli w pociągu dowiadywaliśmy się, że kupiony przez nas bilet jest nieważny, bo wystawiono go na innego przewoźnika, co z tego, że operującego na tej samej trasie? Ten absurd ma się wreszcie skończyć i to dzięki wysiłkom lublinianina, prezesa PKP Informatyka, Tomasza Miszczuka.


Program pilotażowy Wspólnego Biletu działa od kilku tygodni, obejmując na razie PKP Intercity, POLREGIO, PKP Szybką Kolei Miejskiej w Trójmieście oraz Łódzką Kolei Aglomeracyjną. Zaawansowane rozmowy prowadzone są także z Kolejami Wielkopolskimi, Kolejami Dolnośląskimi i Kolejami Śląskimi. Objęcie programem całości transportu kolejowego, w tym wspólnych samorządowych Przewozów Regionalnych (operujących na Lubelszczyźnie) wydaje się być tylko kwestią czasu. Na razie zaś i tak ułatwiono ustalanie opłat przewozowych dzięki nowej platformie sprzedaży biletów stworzonej przez PKP Informatykę, BILKOM 2, oferującej internetowy (a testowo także przez aplikację na smartfony) zakup „Pakietu Podróżnika”, prezentującego oferty różnych przewoźników z uwzględnieniem najkorzystniejszych połączeń oraz wszystkich dostępnych zniżek.

Oferta dla wielkich podróżników…

– Dzięki pracy ministerstwa infrastruktury i systemowi integrującemu oferty poszczególnych przewoźników, opracowanemu przez PKP Informatyka, mamy Pakiet Podróżnika i mamy Bilkom 2, gdzie istnieje możliwość zakupu wspólnego biletu PKP Intercity, PolRegio i PKP SKM w Trójmieście. Na taką funkcjonalność podróżni czekali wiele lat. Pracujemy nad tym, by kupując bilet kolejowy, można było podróżować na tym samym bilecie komunikacją miejską, wynająć rower, a nawet samochód. W jednym miejscu mamy również mieć możliwość opłacenia noclegu. Chcemy otworzyć kolej na przedsiębiorczość, nie chcemy zamykać się na obszar kolejowy. Mamy ambicję być think tankiem, który będzie wdrażał innowacyjne rozwiązania na kolei – podkreśla prezes Miszczuk. – Bilkom.pl to strzał w dziesiątkę, o czym niech świadczy sprzedanie 30 tysięcy biletów tylko w ciągu pierwszych tygodni działania platformy, podobnie jak i 70 tysięcy sprzedanych od września „Pakietów Podróżnika”. Liczymy, że w tym roku do programów przystąpią kolejni przewoźnicy samorządowi – zaznacza szef PKP Informatyka.

…i dla małych firm

To nie koniec ambitnych założeń lubelskiego menedżera. Kolejne zadania, jakie stawia swojemu zespołowi, to m.in. powstanie Kolejowej Izby Rozliczeniowej, pozwalającej na efektywne wzajemne rozliczenia między przewoźnikami, a więc i ograniczenie kosztów ich działalności z korzyścią dla pasażerów. Miszczuk ma też propozycje dla przewozów towarowych, niegdyś stanowiących przecież o istocie kolejnictwa, a od lat mocno zaniedbanych. – Pracujemy nad systemem zarządzania przesyłem kontenerów w transporcie intermodalnym. Chcemy, aby pozwalał on na racjonalizację kosztów, dzięki której również małe przedsiębiorstwa z głębi kraju mogłyby korzystać z usług kolejowych na dogodnych warunkach – zapowiada prezes Miszczuk. TAK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here