Jednak będzie teatr?

Dokumentacja projektowa już jest. Na przełomie lutego i marca br. miasto zamierza ruszyć z przetargiem na wyłonienie firmy, która w miejscu starego młyna przy ul. Lubelskiej wybuduje miejski teatr. Fundusze na inwestycje zamierza pozyskać z Polskiego Ładu.

Na początku 2020 roku prezydent Jakub Banaszek zaskoczył wielu, podejmując decyzję o zakupie zabytkowego, ale mocno zniszczonego budynku młyna Michalenki. Decyzja została podjęta po wstępnych oględzinach obiektu przez inspektorów nadzoru budowlanego. Miasto nie zlecało wykonania specjalistycznej ekspertyzy, bo inspektorzy przekonywali, że budynek, a zwłaszcza jego fundamenty, znajduje się w dobrej kondycji.

Miasto za młyn zapłaciło 450 tys. zł. Włodarz Chełma od początku przekonywał, że w obiekcie swoje miejsce znajdzie Teatr Ziemi Chełmskiej, ale będą także inne formy związane z szeroko rozumianą kulturą, jakie od lat oferuje Chełmski Dom Kultury.

W ubiegłym roku została wykonana dokumentacja projektowa, która pozwala miastu ubiegać się o zewnętrzne dofinansowanie do inwestycji. Projekt przewiduje na parterze salę teatralno-koncertowo-kinową dla ponad 250 widzów. We wschodniej części jest wydzielony hol wejściowy z toaletami i stanowiskiem sprzedaży biletów, a od południowej strony, przy wejściu do sali wielofunkcyjnej, ma znaleźć się przeszklone foyer. Na wyższych kondygnacjach zaprojektowano sale ekspozycyjne, salę konferencyjną, magazyn i pomieszczenia biurowe. Na najwyższym piętrze zostanie ulokowana kawiarnia wraz z odpowiednim zapleczem. W budynku swoje miejsce znajdzie też galeria sztuki.

Urzędnicy planują złożyć do Polskiego Ładu wniosek o wsparcie finansowe. Właśnie ruszyła druga edycja. Termin składania projektów minie w połowie lutego br. Z kolei prezydent Banaszek na przełomie lutego i marca zamierza już ogłosić przetarg na wyłonienie firmy, która wybudowałaby miejski teatr. Urzędnicy szacują, że inwestycja pochłonie ponad 20 mln zł. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here