Jednodniowe wakacje

Lubelscy seniorzy na wycieczce do Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu

Działające w Lublinie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich organizuje akcję „Ufunduj dzień wakacji samotnej starszej osobie”. Jednodniowe wycieczki to dla wielu starszych osób jedyna możliwość pobytu w gronie znajomych na łonie natury. Dzień wakacji dla starszej osoby to tylko 45 zł.


Stowarzyszenie szuka darczyńców, którzy zdecydują się wesprzeć jednodniowe wycieczki dobrowolnym dofinansowaniem. Pieniądze są potrzebne, ponieważ część seniorów nie jest w stanie zapłacić za autokar, opiekę, posiłek, ubezpieczenie czy bilety do muzeów. Jednodniowe wakacje, które organizuje Stowarzyszenie, to dla schorowanych starszych ludzi jedyna szansa na spotkanie z życzliwą opieką i wyjazd poza Lublin. Dla niektórych taka wycieczka bywa pierwszą od lat. – Jak co roku organizujemy jednodniowe wycieczki oraz kilkudniowy pobyt dla samotnych, starszych osób. Dzięki takim wyjazdom osoby starsze, na co dzień przebywające w czterech ścianach, mogą spędzić trochę czasu w gronie przyjaznych sobie osób i w otoczeniu pięknej przyrody – mówi Urszula Kępczyk ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w Lublinie. W tym roku lubelscy seniorzy odwiedzą Czarnolas, Strzelce oraz Dąbrówkę.

Wyczekiwanie na bratnią duszę

– Zajmujemy się osobami starszymi, po sześćdziesiątym roku życia, samotnymi lub osamotnionymi – mówi Urszula Kępczyk. – Nasi podopieczni bardzo potrzebują osób, które odwiedzą ich w domach, porozmawiają, wyciągną pomocną dłoń – dodaje. Seniorów odwiedzają w domach wolontariusze stowarzyszenia, a raz w tygodniu ci, którym pozwala stan zdrowia, przychodzą do siedziby stowarzyszenia przy ulicy Akademickiej na spotkanie integracyjne. – Zwykle spotkania mają określony temat, np. są to spotkania z psychologiem. Raz w miesiącu obchodzone są też urodziny i imieniny wszystkich osób, które obchodzą je w danym miesiącu – wyjaśnia pani Urszula. Stowarzyszenie w Lublinie opiekuje się około setką seniorów, wolontariusze odwiedzają w domach regularnie ponad czterdzieści.

– Bardzo często te osoby nie mają rodziny ani bliskich, są strasznie osamotnienie. Teraz dużo się mówi o eurosieroctwie seniorów, których najbliższe rodziny wyjechały w poszukiwaniu pracy za granicę – mówi Urszula Kępczyk. Wyjazdy wakacyjne to dla starszych ludzi okazja nie tylko do pobytu wśród zieleni i ucieczki z zatłoczonego miasta, ale przede wszystkim możliwość nawiązania nowych relacji.

Lubelscy seniorzy byli już na wycieczce do Czarnolasu i Gołębia, zwiedzali Muzeum Kochanowskiego i Muzeum Nietypowych Rowerów. Przed nimi jeszcze sierpniowa wycieczka do Parku Dźwięków w Dąbrówce koło Lublina. Koszt wycieczki dla jednej osoby to 45 złotych. Ci, którym już udało się wyjechać, nie kryją radości. – Jestem w stowarzyszeniu od trzech lat, namówiła mnie przyjaciółka. Przyszłam zobaczyć, co się dzieje i zostałam – mówi pani Alicja z Bronowic (74 lata). – Dla mnie tu jest takie okno na świat. Możemy z innymi paniami porozmawiać o zdrowiu, o żywieniu, ale i na te lekkie tematy, przyjacielskie – dodaje seniorka.

– Jestem w stowarzyszeniu od dziesięciu lat, korzystam z podpowiedzi prawnika czy psychologa. Sama trafiłam tu, szukając pomocy psychologa – mówi pani Maria (76 lat). – Jesteśmy wszyscy mocno zaprzyjaźnieni, dzwonimy do siebie, dopytujemy jeśli ktoś nie pojawia się na zajęciach – dodaje.

Emilia Kalwińska

Stowarzyszenie Mali bracia Ubogich rozpoczęło w Polsce działalność 1 grudnia 2002 roku. Wywodzi się z Francji. Tam powstało tuż po II wojnie światowej, od początku skupiając się na pomocy ludziom starszym. Obecnie członkowie Stowarzyszenia aktywnie działają w 10 krajach na świecie m. in. W Hiszpanii, Kanadzie, Meksyku czy Rumunii. W Polsce obecni są w: Warszawie, Poznaniu i Lublinie i od maja 2017 w Pruszkowie. Dołączenie do Stowarzyszenia jest darmowe. Prowadzi ono również telefon zaufania dla osób starszych: nr. 22 635 09 54 (w środy w godzinach 14.00 – 16.00 dyżur na temat choroby Alzheimera). Kontakt z lubelskim oddziałem Małych Braci Ubogich: lublin@malibracia.org.pl lub telefonicznie: 81 538 26 01. Warto też zajrzeć na stronę dedykowaną wakacyjnym wyjazdom seniorów: www.malibracia.org.pl/wakacje/
Wpłaty na wakacyjny wypoczynek można dokonać na numer konta: 56 1600 1462 1818 9539 9000 0003 lub przez stronę internetową Stowarzyszenia: www.malibracia.org.pl
Stowarzyszenie Mali bracia Ubogich to organizacja pożytku publicznego: KRS: 0000160750