To jedyna taka grupa strażaków

W Chełmie powstała pierwsza na Lubelszczyźnie Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo–Ratownicza. To ona będzie ratować ludzkie życie, namierzać zaginionych i wyciągać ofiary spod gruzów zawalonych budynków.

Jak na razie w skład SGPR typu A wchodzi 15 strażaków z chełmskiej komendy. Wszyscy jeszcze w październiku przeszli odpowiednie szkolenie podstawowe z zakresu działań poszukiwawczych w jednostce w Nowym Sączu. Czterech z nich dodatkowo szkolenie z zakresu topografii i systemu globalnej lokalizacji satelitarnej GPS, a jeden szkolenie z zakresu stabilizacji naruszonych konstrukcji. Grupa dostała już, dzięki środkom z budżetu komend wojewódzkiej i chełmskiej, odpowiedni sprzęt, m.in. specjalistyczną odzież (kombinezony, obuwie, ochronę oczu i głowy), geofon (urządzenie nasłuchowe, przeznaczone do poszukiwania uwięzionych pod zawalonymi konstrukcjami w wyniku katastrof budowlanych, trzęsień ziemi, wybuchów, osunięć ziemi, zawałów w kopalniach lub w wykopach), wiertnicę rdzeniową (do wiercenia otworów w zbrojonym betonie, dzięki którym można wprowadzić do środka kamerę wziernikową), zestaw ratownictwa medycznego PSP R1, agregat prądotwórczy, pilarkę do betonu i stali, wykrywacz metali i przewodów pod napięciem, i inne.
– W tym roku planujemy przeszkolić dodatkowo kilkunastu ratowników w zakresie umożliwiającym włączenie ich do grupy, doskonalić umiejętności już nabyte oraz doposażyć grupę w sprzęt ułatwiający działania w tym zakresie – mówi mł. bryg. Wojciech Chudoba, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here