Jesień zmorą cyklistów

W Lublinie doszło w ostatnim czasie do groźnych wypadków z udziałem rowerzystów. Lubelskie Porozumienie Rowerowe uczy, jak ich uniknąć.
Jesień to trudny czas dla podróżujących jednośladami: szybko zapada zmrok a jezdnie są śliskie z powodu deszczu i liści. Warto w tym czasie zachować szczególną ostrożność. O tym, jak ustrzec się przed wypadkiem, podpowiadało w ubiegły weekend Porozumienie Rowerowe – Towarzystwo dla Natury i Człowieka, które od 2010 prowadzi rowerowe zajęcia edukacyjne.
– Przeszkoliliśmy już ponad 12 000 osób, głównie dzieci, młodzież, studentów, ale także starszych mieszkańców Lublina – mówi Michał Wolny, koordynator akcji. – Zajęcia kierowane są przede wszystkim do osób, które poruszają się głównie po chodnikach, czują się niepewnie, jadąc po jezdni lub mają wątpliwości związane z interpretacją przepisów ruchu drogowego – dodaje.

Cykl szkoleń prowadzony jest przez doświadczonych trenerów i obejmuje zajęcia oparte na doświadczeniach takich krajów, jak Holandia czy Dania. – Obecnie prowadzimy zajęcia we współpracy z UMCS, ale zapraszamy na nie wszystkich chętnych mieszkańców oraz studentów nie tylko korzystających z roweru własnego, ale też z Lubelskiego Roweru Miejskiego – mówi Michał Wolny. Zajęcia trwają ok 2,5 godziny, a ich uczestnicy dowiadują się m.in., jakie mają prawa, jakie powinno być ich obowiązkowe wyposażenie oraz jakie manewry są niebezpieczne i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Zajęcia są prowadzone w formie praktycznej na terenie miasta. Uczestnicy poruszają się podczas nich zarówno ścieżkami rowerowymi, jak i ulicami. Jeśli zbierze się grupa chętnych, to można ustalić dowolny termin szkolenia. Minimalna grupa to 5 osób, zaś maksymalna to 15. Zapisy na stronie: http://lublinrowerem.pl/edukacja/szkolenia-dla-rowerzystow (EM.K.)