Jesień życia można spędzić pięknie

Blisko dwustu chełmskich seniorów zasiądzie w ławach 18 października i oficjalnie rozpocznie rok akademicki. A będzie to wyjątkowy rok. Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodzi bowiem pierwszy okrągły jubileusz – dziesięciolecie działalności.

23 lutego 2008 roku spotkali się po raz pierwszy na wspólnym wykładzie o stereotypie blondynki we współczesnej polszczyźnie. Na zajęciach pojawił się tłum. I chociaż od tego czasu minęło wiele lat, nie zmieniło się jedno. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wciąż łamią stereotyp seniorów siedzących w fotelu przed telewizorem i robiących na drutach. Spędzają czas aktywnie – uczęszczają na zajęcia, spotykają się i działają na rzecz innych.
UTW powstał na mocy porozumienia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Chełmskiego Towarzystwa Naukowego. Miejscem spotkań od początku stały się sale wykładowe chełmskiej uczelni. Dziś na zajęcia uczęszcza blisko 200 osób. Najstarsza słuchaczka ma 85 lat. Ile trwa nauka na uczelni?

 

– Nie ma limitów. Mamy wiele takich osób, które są z nami od początku. Co roku proponujemy im coś nowego. Wszystkie zajęcia mają charakter otwarty. Słuchacze, seniorzy, wybierają sobie te z nich, które im pasują, i na które chcą uczęszczać – mówi Krystyna Sawa, przewodnicząca zarządu UTW w Chełmie.
A jest w czym wybierać. Tylko w ubiegłym roku akademickim seniorzy mieli możliwość uczestniczenia w wykładach z filozofii i religii świata, dziedzictwa kultury regionu, literatury XIX wieku, kultury języka, ekonomii i żywienia seniorów. Słuchacze mieli też możliwość poznania historii i kultury Ukrainy, współczesnego kina rosyjskiego, czy metod pielęgnacji roślin ozdobnych. To jednak wciąż nie wszystko, bo oprócz wykładów, które (nierzadko na zasadzie wolontariatu i dobrej woli) prowadzą zarówno pracownicy naukowi PWSZ, jak i ChTN i lubelskich uczelni UMCS i KUL, seniorzy stawiają też na warsztaty i zajęcia praktyczne. Florystyka, teatr, fotografika, język angielski i niemiecki, nauka obsługi komputera i internetu, a nawet zajęcia z wizażu. Jednym zdaniem – dla każdego coś się znajdzie. Ażeby tradycji uniwersyteckiej stało się zadość, każde zajęcia kończą się miłą pamiątką – wpisem do indeksu.
– Słuchacze bardzo chętnie korzystają również z zajęć sportowo-rekreacyjnych: gimnastyki, tańca towarzyskiego, nauki pływania i jogi. Jeden z naszych słuchaczy jest też bardzo aktywnym członkiem Chełmskiej Grupy Rowerowej, a swoim zapałem zaraża resztę społeczności uniwersyteckiej, dzięki czemu aktywnie uczestniczymy w wycieczkach z cyklistami – opowiada Krystyna Sawa.
W całej bogatej działalności UTW najpiękniejsze jest to, że spotkania seniorów nie ograniczają się jedynie do wykładów i ćwiczeń. Tradycją stały się grudniowe wyjazdy do Teatru Muzycznego w Lublinie, czy wspólne kuligi. Seniorzy corocznie uczestniczą też w zbiórkach na rzecz podopiecznych Domu Małego D

 

ziecka w Chełmie oraz Domu Dziecka w Dubience.
Od lat słuchacze są też związani ścisłą współpracą z Muzeum Ziemi Chełmskiej, Chełmską Biblioteką Publiczną, Państwową Szkołą Muzyczną oraz placówkami oświatowymi.
– Tę współpracę rozpoczęliśmy od ZSO nr 8, gdzie uczestniczymy w uroczystościach szkolnych, na przykład w śpiewaniu pieśni patriotycznych z okazji Dnia Niepodległości czy w spotkaniu „Narodowe czytanie”. Międzypokoleniowe spotkania odgrywają istotną rolę, a nasza działalność pozwala nam, seniorom, uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności i stwarza możliwość kontaktu z drugim człowiekiem. Nie stoimy z boku, staramy się być z innymi i dla innych – zapewnia przewodnicząca zarządu UTW.
Taka aktywność może niejednego zadziwiać, ale przede wszystkim zachwycać. Nic, tylko pozazdrościć życiowej energii i motywacji, ale przede wszystkim uczyć się i brać przykład z działaczy UTW.
A ci na najbliższy rok akademicki przygotowali mnóstwo dodatkowych atrakcji. W programie obchodów jubileuszowego, dziesiątego roku działalności UTW są m.in.: uroczyste otwarcie obchodów podczas inauguracji roku akademickiego (październik), zawody „W zdrowym ciele – zdrowy duch” (listopad/grudzień), występ chóru i wystawienie sztuki teatralnej mieszkańcom miasta (kwiecień), oraz uroczysta konferencja (czerwiec).
O poszczególnych wydarzeniach będziemy na bieżąco informować na łamach Nowego Tygodnia. (mg)