Jest budżet? To trzeba go zmienić

Samorządy dostały już zestawienie ostatecznych kwot subwencji oraz wpływów z podatków na 2022 rok. I muszą zmieniać niedawno uchwalane budżety, bo kwoty różnią się od tych przyjmowanych w grudniu.

Do końca roku samorządy muszą uchwalać swoje budżety. To najważniejszy dokument, który zawiera wydatki i przychody i na podstawie którego pracuje urząd. Przychody gmin to w przeważającej części subwencje (oświatowa i wyrównawcza) oraz wpływy z PIT i CIT. Planując budżety, gminy przyjmowały w wyliczeniach prognozowane wpływy. Ich faktyczną wysokość poznały dopiero w lutym.

– Nam ustawodawca każe uchwalać budżet do końca roku a potem na przełomie lutego i marca dowiadujemy się, że jakaś subwencja jest niższa niż wynikało ze wskaźników – mówi Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza. – Gminy spinają budżety do zera a potem wypada jakaś kwota.

W przypadku Siedliszcza różnica to 40 tys. zł na subwencji oświatowej. I chociaż kwota w ponad 30-milionowym budżecie nie wydaje się duża, to wymaga całej procedury wprowadzenia zmiany, przesuwania środków między działami i zatwierdzenia uchwała rady gminy. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here