Jest potencjał – tylko wykorzystać

Wraca temat wykorzystania bazy w Zawadówce z szerokim torem kolejowym oraz budowy kopalni węgla w Pawłowie. Rejowieccy samorządowcy chcą pomysłami zainteresować marszałka województwa.

Urząd Marszałkowski pracuje nad Strategią Transformacji Energetycznej Województwa Lubelskiego. Przy tej okazji samorządy mogły wnosić swoje uwagi i pomysły na wykorzystanie własnego potencjału. – Mamy na terenie naszej gminy piękną bazę paliw w Zawadówce z szerokim torem i potencjałem do utworzenia tam terminalu przeładunkowego towarów, które mogłyby być transportowane na Ukrainę. Chociaż sprawa nie jest nowa, to korzystamy z okazji, aby przypomnieć o niej – mówi Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca.

Urząd od dawna ma gotową prezentację, którą oprócz burmistrza Górskiego sygnują burmistrz Rejowca Fabrycznego i wójt gminy Rejowiec Fabryczny. Pokazuje wszystkie atuty bazy w Zawadówce – jej położenie, spory obszar i niezbędną infrastrukturę, łącznie z szerokim torem kolejowym, własnymi lokomotywami, wagami kolejowymi i samochodowymi.

– Zobaczymy, na ile jest to atrakcyjny pomysł, by zainteresować władze województwa – mówi burmistrz. Przy okazji terminalu samorządowcy wrócili do tematu budowy kopalni węgla w Pawłowie. – Zdajemy sobie sprawę, że kopalnie są wygaszane i powszechnie odchodzi się od węgla w energetyce, jednak nie od węgla koksującego, potrzebnego w hutnictwie, którego właśnie ogromne złoża znajdują się na naszych terenach – przekonuje burmistrz.

Pomysł budowy kopalni w Pawłowie także ma już kilkanaście lat. A ostatnio wypłynął szerzej przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku. Budowę kopalni obiecywał wówczas w swojej kampanii Jacek Sasin, jedynka z listy PiS w okręgu chełmskim. Mówił wtedy, że w ciągu dwóch lat rozpocznie się budowa zakładu. Jednak do tej pory Jastrzębska Spółka Węglowa, która ma koncesję na rozpoznanie złóż węgla w naszym regionie, nie wykonała żadnego odwiertu i nie ma sprecyzowanych planów ich wykonania. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here