Jeszcze dwa miliony złotych na zdrowy transport

Chełm otrzymał dodatkowe ponad 2 mln zł na realizację projektu „Budowa niskoemisyjnego transportu w Chełmskim Obszarze Funkcjonalnym”. Pieniądze te pozwolą na przebudowę 35 przystanków autobusowych.

W urzędzie marszałkowskim w Lublinie prezydent Chełma Jakub Banaszek i marszałek województwa Jarosław Stawiarski podpisali aneks do projektu „Budowa niskoemisyjnego transportu w Chełmskim Obszarze Funkcjonalnym”. Czek na 2,1 mln zł Banaszek odebrał z rąk członka zarządu województwa lubelskiego Zdzisława Szweda. Pieniądze te mają zostać wydane na gruntowną przebudowę 35 wiat przystankowych.

Wspomniany projekt opiewa na ok. 26 mln zł, z czego 19 mln zł to dotacje z Unii Europejskiej. W ramach przedsięwzięcia powstały już: węzeł przesiadkowy przy ul. Kolejowej w Chełmie, 12 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych, m.in. wzdłuż części ul. Hrubieszowskiej aż do wschodnich granic miasta (gdzie łączą się one z trasą biegnącą aż do Kamienia), a także zakupiono 6 niskoemisyjnych autobusów miejskich.

– Od kilku lat Chełm dynamicznie się rozwija. Już wkrótce mieszkańcy miasta będą mogli korzystać z niskoemisyjnego transportu, nowoczesnych przystanków czy ścieżek rowerowych. Inwestycje te nie byłyby możliwe, gdyby nie środki europejskie – mówił podczas podpisania aneksu do umowy marszałek Jarosław Stawiarski.

W ramach projektu powstanie także system roweru miejskiego. Mieszkańcy do dyspozycji będą mieli 180 jednośladów. Łącznie zostanie oddanych 17 stacji wypożyczania rowerów, z czego 14 na terenie Chełma, dwie w gminie Chełm i jedna w gminie Kamień. Oprócz klasycznych rowerów, z których część będzie posiadała foteliki dla dzieci, dostępne mają być także rowery cargo i tandemy. – Kolejne inwestycje w rozwój transportu miejskiego pozwolą nam już za półtora roku stać się w pełni niskoemisyjnym miastem – podsumowuje prezydent Banaszek. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here