Jubileusz krasnostawskiego kompozytora

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie zorganizowano jubileuszowy wykład urodzonego w Krasnymstawie kompozytora, teoretyka muzyki i pianisty prof. UMCS dra hab. Mariusza Dubaja, który skończył 60 lat.

Prof. Mariusz Dubaj jest absolwentem dwóch specjalności Akademii Muzycznej w Gdańsku. Doktorat i habilitację z kompozycji i teorii muzyki uzyskał w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Marka Stachowskiego. Od 1987 r. konsultował się z Witoldem Lutosławskim. Jest laureatem wielu nagród i konkursów w kraju i za granicą, w tym m.in. „Złotych Karpi” w 2000 r. oraz medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jego utwory były wykonywane w Polsce i wielu krajach świata (Anglia, Dania, Francja, Grecja, Niemcy, Holandia, Japonia, Portugalia, Węgry, Włochy, Ukraina, USA).

Dubaj jest współorganizatorem krasnostawskiej szkoły muzycznej oraz inicjatorem nazwania jej imieniem Witolda Lutosławskiego, a także nazwania refektarza przy Muzeum Regionalnym imieniem Ignacego Lipczyńskiego. Obecnie pełni funkcję prezesa Lubelskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich. Jest autorem kompozycji symfonicznych, kameralnych, chóralnych, solowych (w tym wielu fortepianowych), elektronicznych oraz piosenek i opracowań. Pisze także wiersze i aforyzmy.

W spotkaniu z kompozytorem wzięli udział m.in.: burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk, starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk, ks. Henryk Kapica, dyrektorzy instytucji kultury i oświaty z terenu miasta. Przybyli również rodzice jubilata, przyjaciele, uczniowie oraz słuchacze Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku filia w Krasnymstawie.

Moderatorem spotkania była dr Ewa M. Zarzycka, prywatnie małżonka profesora. Ponad dwugodzinna impreza przybliżyła zebranym bogaty dorobek M. Dubaja, do czego przyczyniły się zarówno multimedialny pokaz zdjęć czy fragmenty utworów – również wykonanych na żywo. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here