Jubileusz pełen sentymentów

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Podzamczu (pow. świdnicki) 12 czerwca będzie świętowała swoje 60-lecie. Rzesze absolwentów z sentymentem wspominają lata nauki w zabytkowym pałacu z XVIII w., w którym od 1956 r. funkcjonuje placówka.
– Na pewno naszym wyróżnikiem są mało liczne klasy. Pozwala nam to na indywidualne podejście do każdego ucznia. Znamy naszych uczniów, ich możliwości, uzdolnienia. Dodając do tego pracę na zajęciach dodatkowych, widzimy efekty, czyli laureatów w konkursach na szczeblu wojewódzkim i powiatowym – podkreśla Anna Ciechan, dyrektor SP w Podzamczu. – Ponadto naszą siłą jest bogate życie szkolne. Organizujemy wiele akcji charytatywnych, realizujemy wiele ambitnych programów i projektów edukacyjnych, często z aktywnym udziałem rodziców naszych uczniów – dodaje dyrektor Ciechan.
Szkoła od 2004 r. bierze udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, w związku z czym otrzymała dwa ogólnopolskie wyróżnienia za aktywne działania. Co miesiąc odbywają się tam również spotkania z poezją.
Nauczyciele, rodzice i uczniowie włączają się od kilku lat w akcję „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, gromadząc co roku ok. 100 kg darów. Społeczność szkolna wspomogła Hospicjum Małego Księcia w Lublinie podczas akcji czytania książki A. de Saint Exupery’ego zebrano ok. 500 zł. W akcji tej brał udział m.in. Jan Kondrak z Lubelskiej Federacji Bardów.
Szkoła wspiera też Kamila Misztala, byłego ucznia, który założył Fundację „Krok do marzeń”. Chłopak mimo niepełnosprawności dąży do normalnego życia i pomaga innym. W tym celu ciągle zbierane są plastikowe nakrętki.
Społeczność szkoły angażuje się też w akcje ogólnoświatowe – uczniowie wzięli udział w akcji budowania studni w Sudanie. Dzieci zorganizowały loterię, a zebrane środki przekazały na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej. Przygotowywały też „Gwiazdkową niespodziankę dla Ukrainy”.

To były i są dobre czasy

Pałac, w którym mieści się szkoła, otoczony jest ogromnym parkiem. – Pamiętam, że to właśnie my, dzieci, bardzo dbaliśmy o utrzymanie porządku w parku. Wiosną sadziliśmy kwiaty wzdłuż fontanny, a jesienią mieliśmy mnóstwo zabawy przy grabieniu liści! – wspomina z uśmiechem Halina Niećko, która uczęszczała do szkoły w latach 1956-1961. – Istniało tutaj harcerstwo, które przygotowywało często przedstawienia. Nauczyciele organizowali nam biwaki i wycieczki pociągiem do Krakowa, więc to były dobre czasy.
Także teraz relacje między uczniami, rodzicami i dziećmi są bardzo dobre. Często rodzice angażują się w życie szkoły poprzez organizację pikników naukowych, bali karnawałowych, czy wspólnych przedstawień teatralnych, w których też występują.
– Przychodzę tu od 20 lat. Uczyli się tu wszyscy moi trzej synowie. Bardzo doceniam to, że dzieci są bezpieczne, że w klasach panuje dobra atmosfera, a rodzice mogą mieć wpływ na życie szkoły – mówi Agnieszka Stefaniak. – Ponadto nauczyciele są bardzo otwarci i my, jako rodzice, mamy z nimi wręcz przyjacielskie relacje.

Świętowanie

W niedzielę, 12 czerwca o godz. 11.30 mszą św. na terenie szkoły rozpoczną się obchody jubileuszu. Potem będzie można posłuchać wspomnień uczniów i nauczycieli o tym, co najbardziej pamiętaj ze szkolnych czasów. W części artystycznej zaplanowano występ kabaretu oraz występy wokalne absolwentów i nauczycieli oraz lokalnego zespołu „Podzamcze”. Będą też pokazy akrobatyczne, strażackie, kącik zabaw dla najmłodszych i smakowity poczęstunek. MG

Szkolne orły

Laureatem wojewódzkiego konkursu z języka angielskiego (2015/16) został Szymon Kowalczyk; laureatami wojewódzkiego konkursu „Mistrz komputera” (2013/14, 2014/15) – Dominik Dyzma, Bartek Klimek; finalistą wojewódzkiego konkursu historycznego (2014/15) – Łukasz Pawlak. Uczniowie odnoszą sukcesy również w konkursach powiatowych, m.in. literackim „Ze smakiem na szlaku Jana III Sobieskiego” czy języka polskiego „Słowa, słówka i półsłówka”. Ostatnim osiągnięciem jest zdobycie III miejsca w powiatowym konkursie literacko – plastycznym „Moja książka”. Praca uczniów klasy II została doceniona spośród ponad 130 prac.