Jubileusz szkoły w Zaświatyczach

(25 listopada) – Mała, ale za to jaka piękna i potrzebna – mówiono podczas jubileuszu 15-lecia najstarszej w powiecie stowarzyszeniowej szkoły podstawowej w Żaświatyczach (gm. Hanna). Szkoła prowadzona jest przez zaświatycki oddział Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży.

 

Uroczystości miały wyjątkowo bogaty program, a wśród gości byli m.in.: Andrzej Romańczuk – starosta włodawski, władze Stowarzyszenia z Łomży oraz byli dyrektorzy szkoły i „dobrodziej szkoły” – Bożena Szmidt. Jubileusz rozpoczęła msza św. w Lacku, po której w szkole w Zaświatyczach dzieci zaprezentowały piękne widowisko słowno-muzyczne. Goście obejrzeli także prezentację multimedialną przedstawiającą kilkanaście lat działalności szkoły. Mieli także okazję wziąć udział w otwarciu wystawy obrazów prof. Stanisława Baja i rękodzieła Józefa Matczuka.
– Piętnaście lat działalności szkoły to piękny przykład na to, że dzięki społecznym mądrym inicjatywom można opiekować się, uczyć i wychowywać dzieci w duchu kultywowania najważniejszych wartości – mówił starosta.

Prezes zarządu Stowarzyszania Zdzisław Koszut i dyrektor szkoły Danuta Kononiuk podziękowali wszystkim za wieloletnią pomoc oraz wspólnie prowadzoną dobrą politykę edukacyjną.
W szkole stowarzyszeniowej w Zaświatyczach uczy się kilkudziesięciu uczniów. Mają pełną, profesjonalną opiekę pedagogiczną i od wielu lat szkoła ta cieszy się opinią wzorowej placówki. W latach 2001-2015 dyrektorami byli: Janina Koszut (2001-2002), Janina Oleszczuk (2002-2003), Beata Oleszczuk (2003-2008), Kazimiera Baj (2008-2011), Józef Pawluk (2011-2014) i Danuta Kononiuk (od 2014). (p)