Jubileuszowy Nestor i wystawa rzeźb

W Powiatowej Bibliotece w Krasnymstawie miała miejsce uroczysta promocja 50. numeru czasopisma Artystycznego Nestor połączona z otwarciem wystawy rzeźby i malarstwa Wiesława Domańskiego.

Wiesław Domański urodził się w Krasnymstawie, jest absolwentem I LO, ukończył też krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Artysta zajmuje się przede wszystkim rzeźbą, malarstwo jest jego drugą pasją. W swoim dorobku ma zarówno rzeźby kameralne jak i monumentalne realizacje sakralne. Jego prace znajdują się między innymi we Francji, Szwajcarii, Chinach, USA i na Ukrainie.

Domański może pochwalić się 17 realizacjami statuetek i medali, wieloma wystawami indywidualnymi (w tym Wiedeń, Bruksela, Lexington) oraz zbiorowymi (w tym Francja, Chiny, Niemcy, USA, Holandia, Austria). Wśród projektów znajdują się m.in. płaskorzeźby drzwi kościoła w Niegowici, Kartusz Papieski na Jasnej Górze, Droga Krzyżowa i wnętrze Kościoła Chramcówki w Zakopanem, relikwiarz Jana Pawła II do Łagiewnik, popiersie Jana Pawła II w Lublinie i wiele innych.

Od 35 lat mieszka w Krakowie, od 2003 r. jego żona prowadzi Autorską Galerię Rzeźby, w której można obejrzeć prace artysty w plenerze. Artysta tworzy w różnych materiałach-brąz, drewno, kamień, stiuk, jednak dominującym materiałem jest brąz.

Kilka słów o artyście powiedział dr Jan Sęk. Podziękowania i gratulacje od samorządu miasta Krasnystaw przekazała artyście Monika Smyk, od samorządu powiatu – Aleksandra Stachula, a także przyjaciele, znajomi i rodzina artysty. Następnie redakcja czasopisma Nestor – Andrzej Misiura, Wiesław Krajewski i Tadeusz Kiciński – zaprezentowała zebranym jubileuszowy, 50. numer czasopisma. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here