Julia Hartwig powraca

Julia Hartwig-Międzyrzecka - polska poetka i eseistka, tłumaczka literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego, od 1963 członkini Polskiego PEN Clubu. Urodziła się 14 sierpnia 1921 roku w Lublinie, zmarła 13 lipca 2017 roku w Gouldsboro (USA)

„Urodziłam się na tym skrawku ziemi. Co mam zrobić, by poczuć się tutejszą? – brzmi motto „Elegii lubelskiej” napisanej przez Julię Hartwig. Poetka urodziła się sto lat temu w Lublinie. Z tej okazji Ośrodek „Brama Grodzka Teatr NN” we współpracy z Miastem Lublin, instytucjami i osobami prywatnymi planuje szereg poświęconych jej wydarzeń.


Pierwsza odsłona tych działań odbędzie się już 26 maja, kiedy to usłyszymy w Internecie audycję „Zapisane. Julia Hartwig” podczas, której Jarosław Mikołajewski i Joanna Zętar – animatorka z Ośrodka będą rozmawiać o poetce. Początek godz. 18. Transmisja online na profilu YouTube Bramy Grodzkiej: www.youtube.com/c/BramaGrodzkaTeatrNN.

W kolejnych dniach, aż do 6 czerwca w przestrzeni miasta, na tzw. podstopnicach schodów pojawią się fragmenty wiersza „Elegia lubelska” Julii Hartwig. Na kanale YouTube Ośrodka zostaną opublikowane wybrane wiersze poetki czytane przez jego pracowników i zaproszonych gości. Materiały będą dostępne pod wyżej wymienionym adresem.

9 czerwca uaktywni się Salonik Prasowy Bramy Grodzkiej. W ramach celebrowania rocznicy urodzin poetki animatorzy Bramy Grodzkiej przygotowali specjalny numer periodyku „PA.RA” w całości poświęcony Julii Hartwig i jej związkom z Lublinem. Dodatkiem do gazety „PA.RY” będzie „Wędrownik” po Lublinie śladami rodziny Hartwigów.

O tym specjalnym wydaniu „PA.RY” rozmawiać będą członkowie redakcji i autorzy zaproszeni do współtworzenia numeru okolicznościowego – to w ramach transmisji online na YouTube Bramy Grodzkiej, początek godz. 18.

Obchodom jubileuszu towarzyszyć będzie wydanie tomu poezji Julii Hartwig „Koleżanki i inne wiersze lubelskie” według wyboru samej autorki i Tomasza Pietrasiewicza, ze wstępem i pod redakcją Pawła Próchniaka. Prezentacja tomu odbędzie się 27 maja podczas rozmowy „Lublin – Miasto Poezji”.

Wydarzenia odbywać się będą pod patronatem Danielle Lehtinen – malarką, córką Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego i we współpracy z Miastem Lublin. Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here