Już nie odpowie za zbrodnie w Chłaniowie i Władysławinie

Dopiero w ubiegłym tygodniu światowa agencja Associated Press podała informację o śmierci Michaela Karkoca, odpowiedzialnego za śmierć 44 mieszkańców wsi Chłaniów, Kolonii Chłaniów i Kolonia Władysławin w 1944 r. Zbrodniarz wojenny zmarł w połowie grudnia w USA, gdzie mieszkał.

Michael Karkoc, były członek Ukraińskich Jednostek Samoobrony i Waffen SS „Galizien”, od lat mieszkał w USA. Pracował jako cieśla. Prawie 3 lata temu Sąd Rejonowy Lublin-Zachód wydał nakaz jego aresztowania.

Mężczyźnie zarzucano dowodzenie kompanią Ukraińskiego Legionu Samoobrony, współpracującego z niemieckim SS, która w lipcu 1944 r. dokonała masakry we wsiach Chłaniów, Chłaniów Kolonia i Kolonia Władysławina pod Krasnymstawem (w gminie Żółkiewka). Zabito wtedy 44 osoby, w tym dzieci i kobiety. Ofiary były przed śmiercią torturowane. Łamano im ręce i nogi. Egzekucja była zemstą za atak partyzantów, którzy w okolicy zabili majora SS. Potem ten sam oddział Michaela Karkoca ps. „Wołk” brał udział w pacyfikacji powstania warszawskiego.

Sprawa Karkoca była na długo zapomniana. Wróciła w 2013 r., kiedy amerykańska agencja prasowa Associated Press poinformowała, że mieszka on pod niezmienionym nazwiskiem w Minnesocie w USA. Ukrainiec po wojnie uciekł do Niemiec. Potem, w 1949 r., razem z synami wyjechał do USA. Po 10 latach uzyskał amerykańskie obywatelstwo. Starając się o nie, zataił swoją przeszłość.

Stwierdził, że w latach 1944-1945 przebywał w niemieckim obozie. W USA „Wołk” pracował jako stolarz. Działał aktywnie w ukraińskiej diasporze. W 1995 r. wydał po ukraińsku pamiętniki, w których przyznał się do służby w SS. Amerykańscy dziennikarze dotarli do jego podkomendnego, który stwierdził, że to on bezpośrednio wydał rozkaz masakry polskiej ludności.

Michael Karkoc nie odpowie już za swoje zbrodnie. Zmarł w połowie grudnia 2019 r. Ponoć został pochowany obok swojej żony 19 grudnia 2019 r. Jego rodzina oraz kościół, który przeprowadził pogrzeb, odmówiły komentarza. (i)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here